eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA munkatársa az OSIRIS-Rex amerikai űrszondánál a védelmi minisztérium utahi kísérleti és kiképzőközpontjában, miután az űreszköz az általa begyűjtött aszteroidamintával földet ért a sivatagban, az Utah állambeli Dugway térségében 2023. szeptember 24-én. A 2016 szeptemberében a floridai Cape Canaveral űrközpontból indított űrszonda mintegy 250 grammnyi kőzetmintával tért vissza, amit 2020 októberében gyűjtött be a Földtől mintegy 320 millió kilométerre lévő, felhőkarcoló méretű Bennu aszteroidán. A mintákat a NASA texasi laborjába szállítják elemzésre. Az OSIRIS-Rex az első amerikai űreszköz, amely aszteroidáról gyűjtött mintát.
Nyitókép: MTI/AP pool/Rick Bowmer

Kiss László: 4,5 milliárd éves múltba repülhetünk vissza az űrből jött anyag vizsgálatával

Földet ért az OSIRIS-REx űrszonda, ami a Bennu kisbolygó felszínéről hozott talajmintát. A küldetés nem minden tekintetben egyedülálló, mindenesetre rekord mennyiségű begyűjtött anyaggal érkezett. Kiss László csillagászt, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatóját kérdeztük.

A NASA Amerika legelső kisbolygó mintáját hozta vissza a Földre 2023. szeptember 24-én, amikor magyar idő szerint délután 5 óra körül az OSIRIS-REx szondáról pár órával korábban levált, nagyjából 46 kilós kapszula landolt az Utah állambeli tesztpályán, a sivatag közepén. A kapszula körülbelül 250 gramm mintával tért vissza a Bennu kisbolygóról, amiről annyit érdemes tudni, hogy egy körülbelül 500 méter átmérőjű, szabálytalan, leginkább kockára emlékeztető alakú kis égitest, ami pályája során – amikor a Nap körül kering –, kétszer is metszi a Földünk pályáját, magyarán egy Föld-közeli objektum.

Kiss László szavai alapján a 2016-ban útnak indított OSIRIS-REx, amikor 2018-ban megérkezett a kisbolygóhoz, egy nagyon érdekes, apró kavicsokkal borított felszínű égitestet talált, hazatértével most pedig egy hétéves sztori zárult le. A számokat illetően a csillagász megjegyezte: két évig tartott, mire megtalálták azt a helyet, ahol „tuti biztos” volt, hogy mintát tud venni, hazaútja pedig csaknem három évig tartott. Az űrszonda teljes útvonal alatt 4 milliárd kilométert utazott. "Nem utolsó sorban,

a begyűjtött minta remélhetőleg 4,5 milliárd éves múltba, a Naprendszerünk keletkezésének korszakába repíthet vissza"

– emelte ki a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója.

A japán űrügynökség (JAXA) a Hayabusa nevű szondáival 2010-ben és 2020-ban már hozott vissza, először milligramm nagyságrendben, másodjára 5 gramm mintát, tehát az amerikaiak által most hozott 250 gramm minden korábbi mintánál legalább ötvenszer, de akár ezerszer is több. A minták azonban nem csak mennyiségben, de összetételben is eltérőek: az OSIRIS-REx alapvetően egy szénben gazdag égitestet mintavételezett meg, amivel kapcsolatban az a remény, hogy bonyolultabb szén-hidrogéneket is tartalmazó molekulákat sikerült majd esetleg beazonosítani, amik köztudottan a DNS-nek és RNS-nek alap építőkövei – magyarázta Kiss László. „Ténylegesen

arra vagyunk kíváncsiak, hogy egy érintetlen ősi naprendszeri darabkában mennyire vannak meg azok az építőkövek, amik a Földünk kialakulása után néhány százmillió évvel már az élet legprimitívebb formáit létre voltak képesek hozni.”

A begyűjtött talajmintából a NASA külföldi partnerei, a Kanadai Űrügynökség és a JAXA is fognak kapni „darabkákat” részletes földi laboratórium elemzésekhez – tette hozzá a csillagász.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×