eur:
404.94
usd:
358.12
bux:
0
2025. május 1. csütörtök Fülöp, Jakab
Rho Ophiuchi and Antares region
Nyitókép: CHAO FU/Getty Images

Videón egy hatalmas, történelmi űrrobbanás

Egy 180 éve detektált esemény utóhatásáról van szó.

A Space.com cikke szerint a NASA Chandra űrtávcsövének két évtizednyi adatait felhasználva sikerült rekonstruálni egy csillag robbanásának hullámát – olvasható a 24.hu-n.

A time-lapse technológiával készült videó az 1999-es, 2003-as, 2009-es, 2014-es és 2020-as megfigyeléseken alapul, a szakértők ezek mellett az Európai Űrügynökség XMM-Newton műholdjának információit is elemezték. A felvétel az Eta Carinae néven ismert rendszer kitörésének történetét követi nyomon, ami két hatalmas csillagot tartalmaz. Az egyik égitest megközelítőleg 90, míg a másik körülbelül 30 naptömegű.

1843-ban egy hatalmas kitörést észleltek az Eta Carinae-ben, maga a robbanás 1200 és 1800 között következhetett be.

Az esemény a feltételezések szerint két csillag összeolvadásának eredménye volt – a rendszerben eredetileg három csillag lehetett. A friss videó azt mutatja, hogy a kitörés az első, 19. századi megfigyelés óta is nagy sebességgel terjeszkedik.

Az esemény során az Eta Carinae a Nap tömegének 10-45-szörösét lökte ki. Ezen anyag egy sűrű, gömb alakú gázfelhővé vált, amelyet ma Homunculus-ködnek neveznek. A nebula a kép közepén látható fényes kék felhő, amelyet a két csillag röntgensugárzása táplál. Maguk az objektumok túl közel fekszenek egymáshoz ahhoz, hogy külön-külön is megfigyelhetők legyenek.

Az égitestek körüli táguló, narancssárga gyűrű a röntgensugárzást jelöli, ami akkor keletkezik, amikor a kitörés felhevíti a csillagközi anyagot. A gyűrű alakja és tájolása hasonlít a Homunculus-ködhöz, ami arra utal, hogy a két struktúra azonos eredetű.

„Ezt a halvány röntgenhéjat az 1840-es évekbeli nagy kitörés robbanáshullámaként értelmeztük” – mondta Michael Corcoran, a NASA Goddard Űrközpont munkatársa, az eredményekről beszámoló tanulmány egyik szerzője, hozzátéve: a struktúra az Eta Carinae történetének egy olyan részét meséli el, amelyet egyébként nem ismerhetnének meg.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Mit és miért ünneplünk május elsején?

Mit és miért ünneplünk május elsején?

Május elsejét 1890-ben ünnepeltek először Magyarországon, egy évszázadon át volt a munkások nemzetközi ünnepe, 35 éve pedig a munkavállalók szolidaritási napja lett. A majálist emberemlékezet óta ünnepeljük a tavasz és a szerelem köszöntésére – ismertette az InfoRádióban Porogi András történész.

Vlagyimir Putyin: felajánljuk a megadás lehetőségét

Az ukrán alakulatokat kiűzték a kurszki régióból, de hátramaradt még ott néhány szórványos csoport, amely az evakuálását kéri, ezeknek felajánlják a fegyverletétel lehetőségét – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán Moszkvában, a Znanyije (Tudás) társaságnak a náci Németország felett aratott győzelem 80. évfordulója alkalmából megrendezett előadásmaratonján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.05. hétfő, 18:00
Szécsényi Bálint
az Equilor Befektetési Zrt.  elnök-vezérigazgatója
Megvan a nagy amerikai-ukrán alku, mégsem bukták el az ukránok teljesen a kulcsrégiót - Háborús híreink csütörtökön

Megvan a nagy amerikai-ukrán alku, mégsem bukták el az ukránok teljesen a kulcsrégiót - Háborús híreink csütörtökön

Az utolsó pillanatban akadtak komoly gondok az amerikai-ukrán ásványkincs-megállapodással, mivel az ukrán delegáció már repülőgépen ült, amikor értesítették őket arról, hogy két másik szerződést is alá kéne írniuk. Vlagyimir Putyin orosz elnök elismerte, hogy "bujkálnak még" ukrán katonák Kurszkban. Moszkva kész beengedni az amerikaiakat a megszállt zaporizzsjai erőműbe. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×