eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 16. szombat Ödön
Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) által 2023. augusztus 29-én közreadott felvétel a Csandraján-3 űrhajó holdjárójáról az égitest felszínén. Az űrhajó auguszts 23-án sikeresen leszállt a Hold déli sarkának térségében, és ezzel – az Egyesült Államok, az egykori Szovjetunió és Kína után – India lett a negyedik ország, amely űreszközt juttatott a Hold felszínére.
Nyitókép: MTI/EPA/ISRO

Ennyi volt: eddig tartott a Hold-szenzáció

Kéthetes tudományos küldetése végeztével lekapcsolták az indiai holdjárót, amely elsőként érte el a Hold déli pólusát - közölte az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) szombat éjjel.

A Csandraján-3 űrhajó leszállóegységével augusztus 23-án érkezett a Holdra a 26 kilogramm súlyú Pragján (Bölcsesség) holdjáró, amelyet most alvó üzemmódba kapcsoltak, de teljesen feltöltött akkumulátoraival és bekapcsolt rádióval várja a további utasításokat - fogalmazott az ISRO közleménye a korábban Twitterként ismert X közösségi oldalon.

"Reményeink szerint később sikeresen felébreszthetjük további kutatási feladatok végrehajtása érdekében" - hangsúlyozta az ISRO, hozzátéve, hogy "különben örökre ott marad India holdbéli nagyköveteként".

Világűr, 2023. augusztus 29.
Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) által 2023. augusztus 29-én közreadott felvétel a Csandraján-3 űrhajó holdjárójáról az égitest felszínén. Az űrhajó auguszts 23-án sikeresen leszállt a Hold déli sarkának térségében, és ezzel – az Egyesült Államok, az egykori Szovjetunió és Kína után – India lett a negyedik ország, amely űreszközt juttatott a Hold felszínére.
MTI/EPA/ISRO
Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) által 2023. augusztus 29-én közreadott felvétel a Csandraján-3 űrhajó holdjárójáról az égitest felszínén. Az űrhajó auguszts 23-án sikeresen leszállt a Hold déli sarkának térségében, és ezzel – az Egyesült Államok, az egykori Szovjetunió és Kína után – India lett a negyedik ország, amely űreszközt juttatott a Hold felszínére. MTI/EPA/ISRO

India az Egyesült Államok, az egykori Szovjetunió és Kína után a negyedik ország, amely sikeresen landolt a Hold felszínén leszállóegységével, és a holdjáró le is körözte elődeit, amikor elérte az égitest erősen szabdalt, egyenetlen déli pólusát, nem sokkal azután, hogy az orosz Luna-25 űrkutató automata állomás egy hasonló manőver közben a Holdba csapódott és megsemmisült.

A 2019-es indiai kudarc után a Csandraján-3 biztonságos, sikeres leszállását általános örömünnep kísérte Indiában. A helyi média a sikeres holdra szállást az ország legnagyobb tudományos teljesítményeként ünnepelte.

Az ISRO honlapján megjelent közlemény szerint a Pragján holdjáró több mint 100 métert tett meg az égitesten, és a berendezés spektroszkópos műszere alumíniumot, ként, vasat, kalciumot, krómot, titánt, mangánt, oxigént és szilíciumot talált a Hold felszínén.

India most már következő űrmissziójára összpontosít, miután szombaton sikeresen elindította a Nap tanulmányozására első műholdját, amely vasárnap terv szerint Föld körüli pályára állt.

Az Aditja-L1 űrszondát hordozó rakétát a dél-indiai Sriharikota űrkikötőből indították, hogy négy hónap múlva a Földtől körülbelül 1,5 millió kilométerre lévő pontról vizsgálja a napszelet, a napkoronát, a kromoszférát és a fotoszférát.

(A nyitóképen: Az Indiai Űrkutatási Szervezet által 2023. augusztus 29-én közreadott felvétel a Csandraján-3 űrhajó holdjárójáról az égitest felszínén.)

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Megállt a forint pénteki esése

Megállt a forint pénteki esése

A péntek reggeli 405,5-ről határozott forintgyengülés alakult ki a nap során a romló piaci hangulatban, erősödő dollár mellett és technikai elemzési okok miatt. Így délután átmenetileg 409-nél is járt az euró, aztán este 408 közelében állapodott meg az árfolyam. A dollár délutáni jókora erősödése miatt vele szemben a forint ismét 388-ig esett, majd 387-nél ragadt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×