eur:
411.19
usd:
392.63
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels.com

Ha ezért nem ragadunk fogkefét, semmiért – új kutatás látott napvilágot

Amerikai kutatók összefüggést talált a fogínybetegségek és bizonyos agyi rendellenességek között.

Egyre több kutatás erősíti meg, hogy a szájbetegségek nem maradnak a szájon belül, a baktériumaik szerepet játszanak olyan betegségekben, mint például a vastagbélrák vagy a szívrendellenességek. S ha ez még nem volna elég, a massachusettsi Forsyth Intézet kutatói

összefüggést találtak a fogágybetegségek és az úgynevezett amiloid plakk kialakulása között. Ez utóbbi az Alzheimer-kór jellegzetes mutatója

– számolt be a Hvg.hu.

A vizsgálatok során kiderült, hogy a fogágybetegségek változásokhoz vezethetnek a fehérvérsejtek egy fajtájában, az úgynevezett mikrogliasejtekben, amiknek az a feladatuk, hogy védjék az agyat a kognitív hanyatláshoz és a sejthalálhoz kapcsolódó amiloid plakktól, azzal, hogy megemésztik ezeket.

A kutatók laboratóriumi egereket vizsgáltak, akiknél ínybetegséget okoztak, és így követték nyomon a baktériumok vándorlását. Amikor szájbaktériumok – áthatolva a vér/agy gáton – elérték a mikrogliasejteket, túlzottan stimulálódtak, sokat ettek, elhíztak és már nem tudták megemészteni a plakk-képződményeket – olvasható.

„Tanulmányunk azt sugallja, hogy az ideggyulladás és a neurodegeneráció megelőzése érdekében kulcsfontosságú a fogágybetegségekkel összefüggő szájgyulladás kezelése. A száj a test része, és ha nem vigyázunk a szájüregi gyulladásokra, akkor nem tudjuk megakadályozni az olyan betegségek kialakulását, mint amilyen például az Alzheimer-kór” – írják a kutatók a Journal of Neuroinflammation folyóiratban.

Ez volt az első alkalom, hogy a kutatók fogágybetegséget okoztak egérspecifikus baktériumokkal, és így tanulmányozhatták a szájüregi mikrobiom agyra gyakorolt hatását. Az azonos fajú baktériumok és sejtek révén így egy lépéssel közelebb kerültek ahhoz, hogy embereken is megfigyeljék ezt a folyamatot.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×