Értékes, több mint kétezer éves kincseket hoztak fel a felszínre kutatók egy távirányítású, víz alatti robot segítségével a Capo Corso és Capraia szigete közötti tengerszakaszon – írja a 24.hu az Arkeo News nevű oldalon megjelent tudósítás alapján.
A megbízott olasz–francia misszió először fotogrammetriai felmérést végzett a roncson, hogy megvizsgálja az üledékképződés és az emberi tevékenység által okozott változásokat. A megismert adatok alapján a kutatók ezután vetettek be egy távvezérelt, Arthur nevű járművet (ROV).
Az Arthur egy új ROV-prototípus, melyet 2500 méteres mélységig lehet lejuttatni.
Képes még arra is, hogy nagy felbontású videókat készítsen, továbbá szellőztetni és vákuumozni tudja az üledéket, és egy speciálisan felszerelt karom segítségével kiemeli a leleteket.
A ROV segítségével már számos üvegtárgyat, köztük üvegpalackokat, csészéket és tálakat, valamint két bronzmedencét és több amforát is kiemeltek.
A kutatók ezúttal díszes üvegedényeket hoztak fel a felszínre egy 350 méteres mélységben fekvő római hajóroncsból.
A mostani misszió keretében üvegpalackokat, tányérokat, poharakat, tálakat, hatalmas üvegtömböket, valamint cserépedényeket és két bronz mosdótálat emeltek ki a tengerből.
A kincsek a Krisztus utáni első századból származhatnak, azaz mintegy kétezer évesek lehetnek.
Szakértők szerint a hajó egy közel-keleti kikötőből indulhatott el annak idején és a mai Franciaország déli partjai felé tarthatott, amikor elsüllyedt.