eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: pexels

Mi lesz, ha átveszi a mesterséges intelligencia a komplett közlekedést?

A BME-n már nem csak gondolkodnak ezen a kérdésen, hanem zajlik a közlekedésirányítás átvitele az új korszakba.

Mesterséges intelligencián alapuló közlekedésirányítási rendszert fejlesztettek ki a BME-n - olvasható a Kreszváltozás.hu portálon.

A rendszer bárhol és bármikor alkalmazható, vezérelve, hogy a járművek a lehető legkevesebb időt töltsék a forgalomban.

Neve: Citi AI (ejtve: "sziti éáj").

Milyen adatokat használ?

  • Forgalomfigyelő kamerák,
  • mobilapp,
  • tömegközlekedési eszközök valós idejű adatai.

A rendszer nem csak elemzi, de előre is jelzi a forgalmi viszonyokat, így már tervezve szervez, beavatkozási javaslatokat adva a diszpécsernek, és még a tömegközlekedés utastájékoztatójának is tud üzenni.

Az utazók, utasok így a megszokott útvonaltervező alkalmazások helyett egy, az adott város igényeire szabott, mesterséges intelligenciával és hatékony beavatkozással támogatott útvonaltervezőt használhatnak majd.

A szoftverfejlesztéssel foglalkozó Gamax Informatikai és Munkaerő-kölcsönző Kft. vezette a fejlesztést, amelybe bevonta a BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszéket, valamint a RacioNET Számítástechnikai Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt.-t, közös konzorciumként.

A fejlesztés költsége 2,312 milliárd forint volt, amelyből 1,388 milliárd forint támogatást nyert el a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal versenyképességi és kiválósági együttműködések programjában.

Pécsett vetik be elsőként.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×