eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: YouTube/NASASpaceFlight

Fellőtték a világrekorder rakétát, de felrobbant - videó

A hétfői, az utolsó percekben eldöntött halasztás után csütörtökön ismét nekifutott a SpaceX, hogy fellője, pályára állítsa, majd az óceánba ejtse a világ legnagyobb űrrakétáját.

Az üzemanyagtartálynál fellépett nyomásprobléma miatt fújta le hétfőn Elon Musk cége a világrekorder méretű és teljesítményű Starship kilövését. Az új próbálkozásra csütörtökön, magyar idő szerint délután fél négy után került sor.

Az időjárás és minden más körülmény is rendben volt, így a visszaszámlálás elindult, az üzemanyaggal feltöltött rakéta a kilövőálláson várt. Ismét fellépett a nyomásprobléma, de elhárították, így a rakétát sikeresen fellőtték, erről videót is kiadott a SpaceX.

Ám a legénység nélküli hatalmas űrrakéta útja nem volt hosszú: a felszállás után szokatlannak tűnő mozgásokat végzett, majd felrobbant - vélhetően szándékosan semmisítették meg, mivel súlyos problémát észleltek a működésében.

Az indítás közvetítéséből kiderült, hogy a hordozórakéta az űrhajóval a maximális megterhelési szakaszát sikeresen megtette, ezután a hordozórakéta leválása következett volna, ami azonban nem történt meg.

YouTube/NASASpaceFlight
YouTube/NASASpaceFlight
YouTube/NASASpaceFlight
YouTube/NASASpaceFlight
YouTube/NASASpaceFlight
YouTube/NASASpaceFlight

Az alábbi, az eseményt élőben rögzítő videón -40 perc körül kezdődik a kilövés, pár perc elteltével látható a Csillaghajó megsemmisülése.

A cég a Twitteren közölte, hogy néhány hónap múlva fut neki ismét egy tesztkilövésnek.

A Starshipet a NASA választotta ki és finanszírozta, hogy az Artemis-program keretében amerikai űrhajósokat a Holdra juttasson. A következő lépés a Marsa utazás.

A többször felhasználható űrrakéta teljes hossza 120 méter (állva magasabb, mint a New York-i Szabadság-szobor), hajtóműveinek üzemanyaga metán. A két fokozatból (részből) álló Starship 33 fő hajtóművel rendelkezik, tolóereje mintegy 8000 tonna, ami elegendő lehet 250 tonna szállítmány és 100 ember eljuttatásához a Marsra. (Összehasonlításképpen: a SpaceX Falcon rakétája csak valamivel több mint 22 tonna terhet képes alacsony földkörüli pályára juttatni.)

A Csillaghajót a texasi bronwsville-i űrrepülőtérről bocsátották fel, és kilencven percet töltött volna az űrben, szinte megkerülve a Földet, majd a Csendes-óceánba zuhant volna.

A SpaceX a gyártóbázisán úgy rendezkedett be, hogy a tesztekre több rakétát is épít.

Az ötven év utáni első Hold-utazás tervezett időpontja hivatalosan 2025.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×