Szakértők szerint a hatásért az felelhet, hogy a szennyezőanyagok bekerülnek a véráramba, ezzel pedig hatást gyakorolnak az agy vérellátására is, írja a The Guardian.
A légszennyezésnek való krónikus kitettség és a kognitív képességek globális szinten történő csökkenése, a vizuospaciális képességek károsodása (arc-, vagy ismerős tárgy felismerése; egyszerű eszközhasználat; öltözködés zavara), a kognitív hanyatlás és a demencia fokozott kockázata közötti összefüggések meglehetősen erősek a kutatók szerint.
"Az eredmények heterogének más kognitív területek, például a végrehajtó funkciók, a figyelem, a memória, a nyelv és az enyhe kognitív károsodás tekintetében.
A vizsgálatok következetesen számolnak be a légszennyezésnek való kitettség és a fehérállomány sorvadása közötti összefüggésekről"
- írták a kutatók.
A tanulmányok eredményei megosztottak abban a tekintetben, hogy melyik szennyezőanyag hozható leginkább összefüggésbe ezekkel a hatásokkal.
A szívbetegségek kockázata és a légszennyezésnek való kitettség közti kapcsolat már bizonyított: a káros anyagok belélegzése károsíthatja az ereket azáltal, hogy szűkebbé és keményebbé teszi azokat. Ezáltal növekszik a vérrögök, a rendellenes szívritmuszavarok és a szívroham kialakulásának valószínűsége.