Az Apple bejelentette Lockdown Mode nevű fejlesztését, amivel politikusok, aktivisták és más közszereplők védelmén szeretne erősíteni a Pegasushoz hasonló kémszoftverek és államilag szponzorált hackertámadások ellen – írja a HWSW. A speciális zárolási mód számos funkciót és hozzáférést tilt le az eszközökön, hogy minél kevesebb sebezhető pontot hagyjon a támadók számára.
Például az iMessage előnézeti módjait, a Safari böngészőbe épített JavaScript funkciókat, tiltja az üzenetek alkalmazásban a legtöbb mellékletet, blokkolja az ismeretlen személyektől, telefonszámoktól érkező FaceTime-hívásokat és Apple-szolgáltatásokra szóló meghívókat, illetve eltünteti a megosztott albumokat a fotók alkalmazásból – ismerteti az informatikai hírmagazin.
Ígéretek szerint megakadályozza továbbá az új konfigurációs profilok telepítését is iPhone mobilokra és Mac számítógépekre, amit általában a szervezetek használnak biztonsági védelem bevezetésére az eszközparkok között, de egyben a kémprogramok kedvelt visszalési módszere is, hogy megfigyelhessék és titokban letöltsék az áldozat eszközein található adatokat. A mód aktiválása után a készüléket nem lehet vezetéken keresztül más eszközökhöz sem csatlakoztatni, szintén az adatletöltés megakadályozása miatt.
A HWSW beszámolója szerint a Lockdown Mode nem alapértelmezett beállításként érkezik, a rendszerbeállítások közt kell bekapcsolni. Szélesebb körben ősszel teszi elérhetővé az Apple az iOS 16, iPadOS 16 és macOS Ventura részeként, amit megelőz a héten induló publikus béta iOS-en. A techóriás ezen felül a bug bounty programja kibővítésével 2 milliárd dollárig terjedő honoráriumban részesíti azokat a szakértőket, akik biztonsági réseket fednek fel az új módban.