A szívbetegségtől a rákig egy sor megbetegedést összefüggésbe hoztak már a testmagassággal, azt azonban eddig nem tudták meghatározni a kutatók a MedicalXpress cikke szerint, hogy az alacsony vagy a magas emberek érezhetik magukat nagyobb veszélyben, vagy hogy a magasságot befolyásoló tényezők, mint például a táplálkozás és a társadalmi-gazdasági státusz, valóban felelősek lehetnek-e a magasabb rizikóért.
Az új tanulmányban a kutatók külön vizsgálták a különböző betegségek és a személy tényleges magassága, valamint a genetika alapján előre jelzett magassága közötti összefüggéseket. A kutatócsoport veteránok adatait használta, több mint 200 ezer fehér bőrű és több mint 50 ezer színes bőrű felnőtt genetikai és egészségügyi adatai alapján.
Az eredmények megerősítették a korábbi megállapításokat, amelyek szerint
a magas testalkat összefügg a pitvarfibrilláció és a visszeresség nagyobb kockázata mellett a szívkoszorúér-betegség, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint alacsonyabb kockázatával.
A tanulmány további, új összefüggéseket tárt fel a nagyobb testmagasság és a perifériás neuropátia – amelyet a végtagok idegeinek károsodása okoz –, valamint a bőr- és csontfertőzések, például a láb- és lábszárfekélyek magasabb kockázata között.
A tanulmány több mint ezer állapotot és tulajdonságot vizsgált, így ez az eddigi legnagyobb kutatás a magasság és a betegségek összefüggéséről. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a magasság a felnőtteknél számos gyakori betegség eddig fel nem ismert kockázati tényezője lehet, de további vizsgálatokra van szükség néhány összefüggés tisztázásához, a jövőbeli tanulmányokat pedig előnyös lenne nagyobb, változatosabb nemzetközi populáción végezni.