eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Ráczkevy-Deák Gabriella biológus magánszemélyek által Lyme-kór vizsgálatra beküldött kullancsot viszgál az Istenhegyi Géndiagnosztika Orvosi Centrum Kft. egyik laboratóriumában a centrum új épülete avatásának napján Budapesten 2014. április 28-án.
Nyitókép: Máthé Zoltán

Ritka vírust hordoz egy "szuperkullancs"

A magányos csillag névre hallgató kullancs a Heartland-vírust terjeszti: a kórokozó az alapbetegségekkel rendelkezőknél és az időseknél súlyos megbetegedés vagy halál kockázatával járhat.

Már hat amerikai államban találtak olyan kullancsokat, amelyek hordozzák a vírust, mellyel kapcsolatosan nem pánikot szeretnének kialakítani az amerikai Emory Egyetem kutatók: azt szeretnék, hogy a meleg napok kezdete előtt az emberek tisztában legyenek azzal, hogy a kullancsok csípése ezt a lehetőséget is hordozza, írja az NBC News.

A Heartland-vírusról még nem sokat tudunk. Kullancscsípés útján átadva lázat, fáradtságot, csökkent étvágyat, fejfájást, hányingert, hasmenést, izom- vagy ízületi fájdalmat okozhat. Az nem világos, hogy más kullancsok is terjeszthetik-e a vírust, vagy az emberek más módon is megfertőződhetnek-e vele.

Kevés eset ismert eddig

A CDC szerint 2021 januárjáig mindössze 50 esetet jelentettek a vírus által okozott betegségből. Súlyos esetekben a betegek kórházban kötöttek ki, és bár a legtöbbjük teljesen felépült,

néhány idősebb, alapbetegséggel rendelkező beteg meghalt.

Néhány, a vírussal fertőzött embernél a normálisnál alacsonyabb fehérvérsejtszámot és a véralvadást segítő vérlemezkék normálisnál alacsonyabb számát diagnosztizálták. A májfunkciós tesztek megnövekedett májenzimszintet mutathatnak, ami betegségre utalhat.

Sok betegséget hordozhatnak

A Heartland-vírust 2009-ben fedezték fel Missouri északnyugati részén, miután két férfi magas lázzal, hasmenéssel és izomfájdalmakkal járó tünetekkel került kórházba: róluk később bebizonyosodott, hogy a vírus fertőzte meg őket. Missouri, Alabama, Illinois, Kansas és New York állam már felfedezte jelenlétét kullancsokban.

A magányos csillag kullancsok vérzéses kullancslázat és a nyúlpestist okozó baktériumokat is hordozni képesek, az állat csípése egyeseknél húsallergia kialakulásával hozható összefüggésbe.

A Heartland-vírusos esetek alacsony száma mellett a CDC vérbankvizsgálat alapján azt állapította meg, hogy a donorminták egy százaléka tartalmazott antitesteket a vírussal szemben, azaz a valós elterjedtség magasabb, mint az ismert adatok - viszont a súlyos eset valószínűleg kevés.

Nem elég napi egy ellenőrzés

Nem a magányos csillag az egyetlen kullancsfaj, amely betegségeket hordoz: a fekete lábú kullancs a Lyme-kór mellett babeziózist, Powassan-vírust és más betegségeket is terjeszt. A kullancsok terjesztette vírusok terjedése igen gyors: míg a Lyme-kórnak 36-48 órába telik megfertőznie az embert, van olyan vírus, amelynek ehhez negyed óra is elég. Ez azt jelenti, hogy minél gyakrabban ellenőrizzük, van-e bennünk kullancs, nem elég csak a nap végén megtenni ezt.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×