eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Nyitókép: bial.com/TOZE Canaveira

Két magyar az elmúlt 10 év legfontosabb felfedezésének díjazottjai között

Először adta hírül az LNP-mRNS vakcina jelentőségét az a 2017-ben megjelent Nature-cikk, mely elnyerte a „BIAL Award in Biomedicine 2021” kitüntetést. A 2022. február 18-i díjátadón 300 000 euróval is jutalmazott közlemény népes szerzőgárdájába tartozik az első helyen szereplő Pardi Norbert, valamint Karikó Katalin, a Pennsylvaniai Egyetem laboratóriumaiban több éven át együtt dolgozó, a Szegedi Tudományegyetemről indult két biokémikus.

A lipid nanopartikulába csomagolt, módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS-en alapuló első vakcina „kiértékelése” több intézmény kutatóinak az együttműködése alapján jött létre. Az ennek az mRNS-alapú oltóanyagnak a hatásosságát bizonyító közleményt, 37 kutató művét a Nature 2017. február 2-án tette közzé.

Az orvosbiológia területén publikált, az elmúlt 10 évben megjelent, nagy fontosságú, kiemelkedő színvonalú tudományos cikkek szerzőit díjazza a BIAL, a Portugáliában alapított, multinacionális gyógyszeripari vállalat – olvasható az SZTE sajtóközleményében. Az innovatív „BIAL Award in Biomedicine 2021” kitüntetés a hírvivő RNS vakcinát kifejlesztő tudósoknak a csoportját jutalmazta. Közülük Drew Weissman professzor és egyik fiatal munkatársa, Michael J. Hogan vette át a különleges publikációt elismerő kitüntetést a 2022. február 18-i ceremónián. A Lisszaboni Egyetem Rektori Hivatalában tartott díjátadón részt vett Marcelo de Sousa köztársasági elnök is.

Az unikális, ráadásul 300 000 euróval (közel 107 millió forinttal) együtt járó díjat az első LNP-mRNS vakcina kifejlesztését és tesztelését leíró publikáció szerzőgárdája nyerte. A Nature-cikket jegyző 37 szerző közé tartozik a Szegedi Tudományegyetemről indult két biokémikus:

a közlemény szerzőlistáján első helyen szereplő Pardi Norbert és az őt a Pennsylvániai Egyetem kutatói világába bevezető Karikó Katalin.

Ez a magyarázata annak, hogy a „BIAL Award in Biomedicine 2021” díj nyerteseinek a kihirdetését követően bemutatták azt a filmet, amelyen az mRNS-technológia fejlesztését felfedezéseivel megalapozó Karikó Katalin és a Pennsylvaniai Egyetemen kutatótársává lett Drew Weissman mesél az 1997-ben indult közös munka főbb állomásairól. A laborbeli munka előrehaladását is kifejezik az egymáshoz kapcsolódó publikációk.

Az SZTE kutatóprofesszora, Karikó Katalin elmondta: az mRNS-kutatásban mérföldkőnek számító 2005-ös és 2008-as publikációikra támaszkodik a „BIAL Award in Biomedicine 2021” kitüntetéssel jutalmazott 2017-es Nature-cikk. Ennek a „Zika vírus elleni védelem egyetlen alacsony dózisú nukleozid-módosított mRNS-oltással” című közleménynek az első szerzője Pardi Norbert. Ez az elsőség kifejezi, hogy a fiatal kutatónak oroszlánrésze volt abban a fejlesztő munkában, amelyet a cikk utolsó szerzője, Drew Weissman irányításával végzett.

A díjazott cikk szerint „a módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS-LNP oltás gyors és tartós védőimmunitást vált ki. Ezért új és ígéretes vakcinajelöltet jelent” a Zika-vírus (ZIKV) „elleni globális küzdelemben”.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Nem kell attól tartani, hogy húsvétra elszáll a tojás ára

Nem kell attól tartani, hogy húsvétra elszáll a tojás ára

Húsvétkor darabonként 90 forint körül alakulhat a tojás átlagos fogyasztói ára az Agroinform.hu szerint. Áremelkedés részben azért sem lesz, mert ez a termék is bekerült az árrésstop hatálya alá tartozó 30 termék közé, de az elemző elmondta, más tényezők is közrejátszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Olyan dolog derült ki, ami elveheti az amerikai befektetők utolsó reményét is

Olyan dolog derült ki, ami elveheti az amerikai befektetők utolsó reményét is

Közzétette az Amerikai Költségvetési Hivatal (CBO) 2055-ig tartó költségvetési kitekintését. Unalmas olvasmánynak tűnhet, pedig nagyobb a hatása a befektetéseinkre, mint elsőre hinnénk. Manapság mindenki Elon Musk költségvetési döntéseivel van elfoglalva és sokan abban reménykednek, hogy a mesterséges intelligencia megoldást talál az amerikai gazdaság problémáira. A republikánusok által is elismert költségvetési szerv előrejelzéséből viszont egészen döbbenetes válaszok adódnak. Mutatjuk, hogy az amerikai költségvetés hosszú távú trendjei hogyan hatnak a kötvényhozamokra, a dollárra, de szót ejtünk a részvénypiacokról is, és természetesen az arany sem maradhat ki.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×