eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Scenario 2
Nyitókép: David Ducros/esa.int

Igazi ezermestert küld a csillagok közé az ESA

Az Európai Űrügynökség és a Clean Space nevű kezdeményezés új feladattal bízott meg egy berendezést: odafönt fog szerelgetni, újraindítani és más műholdak pályára állításában segíteni.

A világűrben rengeteg az űrszemét, az egyes darabok pedig komoly veszélyt jelentenek az űrhajósokra, a jelenlegi és a jövőbeli űrmissziókra is. Szakértők hosszabb ideje törik a fejüket, miként lehetne megszabadulni a kockázatos daraboktól, amire az Európai Űrügynökség (ESA) által kidolgozott, e.Deorbitra keresztelt projekt jelenthet most megodlás – írja a Hvg.hu.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint a misszó főszereplőjét eredetileg régi műholdak elvontatására készítették, de a szakértők – az egyre fenyegetőbb űrszemétdarabok miatt – módosítottak a terveken. Így aztán főként más műholdakat fog segíteni, például azzal, hogy ha kell, megjavítja vagy újraindítja őket.

Az űrkutatók „svájci bicskaként” hivatkoznak a fejlesztésre, mert az szerintük tényleg sokféle feladatra alkalmas. Az ESA attól sem zárkózik el, hogy egyfajta őrző szerepet bízzon a műszerre, hogy az vigye arrébb azokat az eszközöket, amiket esetleg űrszemét veszélyeztet. A kutatók szerint az ötlet a nagyobb, hálózatban működő műholdaknál is beválhatna, így védve a drága és fontos objektumokat.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×