eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Megháromszorozódhat a demenciás esetek száma 2050-ig

153 millióra emelkedhet 2050-re a demenciával élők száma, ha nem teszünk semmit a rizikófaktorok kiiktatása érdekében.

A kutatók szerint a népességnövekedés és az öregedő társadalmak állnak a projektált növekedés hátterében. A tanulmányban négy rizikófaktort vizsgáltak a Sky News cikke szerint: a dohányzást, ez elhízást, a magas vércukorszintet és az alacsony iskolázottságot.

Az oktatáshoz való globális hozzáférés javulása az előrejelzések szerint 6,2 millió esettel csökkentené a demencia előfordulását, de ezt ellensúlyozzák az elhízás, a magas vércukorszint és a dohányzás várható tendenciái, amelyek az előrejelzések szerint további 6,8 millió demenciás esetet okoznak – vélekednek a kutatók.

Afrikában várható a legnagyobb megugrás

A demenciás esetek száma várhatóan minden országban nőni fog: a legkisebb becsült növekedés a magas jövedelmű ázsiai és csendes-óceáni térségben (53 százalék) és Nyugat-Európában (74 százalék) várható a tanulmány szerint. A legnagyobb növekedés Észak-Afrikában és a Közel-Keleten (367 százalék), valamint a szubszaharai Afrika keleti részén (357 százalék) várható.

Nyugat-Európában a demenciás esetek száma várhatóan a 2019-es csaknem nyolcmillióról 2050-re csaknem 14 millióra emelkedik.

Viszonylag kis mértékű növekedés várható Görögországban (45 százalék), Olaszországban (56 százalék), Finnországban (58 százalék), Svédországban (62 százalék) és Németországban (65 százalék).

A megelőzésre kell hangsúlyt fektetni

A Global Burden of Disease tanulmány az első, amely a világ 195 országában a 40 éves és idősebb felnőttekre vonatkozó előrejelzési becsléseket ad demencia kapcsán.

A szakértők szerint komolyabb erőfeszítéseket kell tennünk a megelőzés terén: a diéta, a mozgás és a jobb iskoláztatás is segíthet a demencia megelőzésében.

Nőket jobban érint a demencia

2019-ben a demenciában szenvedő nők száma 100:69 arányban haladja meg a demenciában szenvedő férfiakét, és

ez a minta várhatóan 2050-ben is fennmarad.

Úgy tűnik, több kockázati tényező is összefügg a nemek szerinti betegségkockázattal.

A szerzők elismerik, hogy elemzésüket korlátozta, hogy a világ számos részén nem álltak rendelkezésre jó minőségű adatok, valamint a demenciával kapcsolatos tanulmányok eltérő módszertanai és definíciói.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×