eur:
402.47
usd:
372.33
bux:
88812.05
2025. április 1. kedd Hugó
new flurona covid variant virus
Nyitókép: franckreporter/Getty Images

Rusvai Miklós: bárkit elérhet a flurona, sokkal súlyosabb is lehet a betegség

A virológus beszélt arról is, hogy egyes gyorstesztek nem reagálnak az omikron mutáns által okozott fertőzésre.

Az első flurona esetről számolt be Izrael, ami a koronavírus és az influenza ritka kettős fertőzése. Az orvosok a betegséget egy fiatal terhes nőnél diagnosztizálták, de vélhetően nem egyedi esetről van szó. A helyi jelentések szerint a beteg kórházban volt, de enyhék a tünetei. A Neumann Labs bejelentése szerint ők Magyarországon már két esetben diagnosztizálták a két vírus együttes jelenlétét a hozzájuk beérkezett mintákban.

Rusvai Miklós virológus megkeresésünkre elmondta: a flurona elnevezés félrevezető, hiszen szó sincs egy újfajta vírusról, főleg nem egy új mutánsról, hanem csak arról, hogy ugyanabban a páciensben egyidejűleg fertőzést okozott az influenzavírus és a koronavírus. (Az angol nyelvben az influenzára használt flu és a koronavírusra használt corona szóból lett a flurona.)

"A virológiában ez a jelenség ismert, ez a szinergista vagy felerősítő hatás. Nem újdonság, adott esetben

a két vírus együttes fertőzése sokkal súlyosabb betegséggel járhat,

mintha külön-külön fertőzik az embert" – mondta a szakember. Azt is kiemelte, hogy ez nem is jelenti azt, hogy mondjuk egy fluronás már egy ilyen dupla vírussal fertőzheti tovább a környezetét.

"Ez teljesen függetlenül terjed tovább egymástól, hiszen mind a két vírus légzőszervi úton terjed, általában szezonális, csak idő kérdése volt, hogy mikor alakul ki egy végzetes formája. Ez bármelyikünket utolérheti, és ezért is mondjuk, hogy tessék oltatni magunkat a koronavírus ellen, míg főleg a rizikócsoportba tartozó emberek, az idősek, az immunhiányosak, a kismamák lehetőleg mind a két vírus ellen oltassák magukat, hiszen ők fokozottan kitettek mind ezek kártételének" – figyelmeztetett Rusvai Miklós.

Tévedhetnek a gyorstesztek

A virológust megkérdeztük arról, hogy az omikron variáns valóban meg tudja-e kerülni a gyorsteszteket. Válasza szerint az új mutáns a gyorstesztek közül azokat tudja kikerülni, amelyek a tüskefehérje kimutatására vagy a tüskefehérje elleni antitestek kimutatásán alapulnak.

"Jelentősen megváltozott mind az antigén, vagyis a tüskefehérje, mind pedig az antitest, amely a tüskefehérje ellen képződik, és

egyes tesztek emiatt esetleg fals eredményt adnak, de nem mind,

és a PCR-tesztek továbbra is univerzálisak és alkalmazhatók" – jelentette ki a szakember. További, az érintett tesztfajtákat firtató kérdésünkre úgy válaszolt, hogy a drágább gyorstesztek általában nem veszítették el az érzékenységüket, elsősorban az egyszerűbb, olcsóbb gyorstesztek azok, amelyek esetleg nem reagálnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Pásztor Szabolcs: nincs újabb száj- és körömfájásos eset, de még sokáig fenn kell tartani a védekezést

Pásztor Szabolcs: nincs újabb száj- és körömfájásos eset, de még sokáig fenn kell tartani a védekezést

Már zajlik biztonságos körülmények között a levéli telepen megfertőződött állatok ártalmatlanítása – közölte az országos főállatorvos az InfoRádióban. Arról is beszámolt, jelenleg milyen védelmi intézkedések vannak érvényben, mit kell tenni a háztájiban tartott állatokkal, és hogy szűrik a vadon élő állományt.

Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Milyen titkok derültek ki az elmúlt napokban a The New York Timesból? Miért nem jó az európai vezetők stratégiája az Egyesült Államokkal és Donald Trumppal kapcsolatban? Mi az USA érdeke Oroszország kapcsán? Miért támogatják a britek ilyen erőteljesen az ukránokat? Ezekről a kérdésekről is beszélt Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×