eur:
411.29
usd:
393.9
bux:
79578.71
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Influenza, megfázás vagy Covid: ezek lehetnek a különbségek

Torokfájás, orrfolyás, izomfájdalom: a tünetek alapján gondolhat ártalmatlan megbetegedésre vagy akár koronavírusra is. Vannak jelek, melyek segíthetnek eldönteni, miről van szó.

Bár az oltottak enyhébb megbetegedésre számíthatnak koronavírus esetén, ez nem azt jelenti, hogy nem kell odafigyelni arra, ha esetleg mégis megfertőződnek a kórokozóval.

"Az, hogy a súlyos megbetegedések egyéni kockázata alacsonyabb, nem jelenti azt, hogy társadalmi szinten az omikron nem jelent valós kockázatot. Egy viszonylag nagy szám esetén még egy kis hányad is sok beteget jelenthet" – fogalmazott a CNN-nek nyilatkozó Abdul El-Sayed epidemiológus.

A kezdeti tünetek megegyeznek

Természetesen a legjobb és legbiztosabb módja annak, hogy eldönthessük, koronavírussal vagy valamilyen más patogénnel fertőződtünk-e meg, a teszt: enélkül nem lehetünk biztosak abban, hogy nem Covid okozza-e tüneteinket. Azok ugyanis főként kezdetben nagyon hasonlítanak más, enyhébb megbetegedések jelezhet.

A koronavírus és az influenza is gyakran okoz lázat, fáradtságot, test szerte érzett fájdalmat, torokfájást, légszomjat, hányást vagy hasmenést a CDC adatai szerint. A koronavírust más betegségektől megkülönbözteti ugyanakkor a gyakran

vele együtt járó fejfájás és száraz köhögés.

Az ízlelés és szaglás elvesztése még mindig lehetséges tünet, bár kevésbé gyakori az omikronnál, mint más változatok esetében – mondja El-Sayed.

Mellkasi fájdalom esetén orvosi segítség kell

"Azoknak az embereknek, akik komoly mellkasi fájdalmat éreznek, különösen rosszabbodó száraz köhögés mellett, tényleg orvoshoz kell fordulniuk" – figyelmeztetett.

Nagyon fontosnak tartja azt is, hogy

aki gyanakszik arra, hogy koronavírusos, próbáljon meg utána járni annak, hogy azok közül, akikkel az elmúlt napokban kapcsolatba lépett, van-e olyan, akiről esetleg bebizonyosodott, hogy koronavírusos.

A betegeknek érdemes elszigetelniük magukat és legalább gyorstesztet végezniük. Akik tudják magukról, hogy igazoltan pozitív személlyel érintkeztek, akkor is izolálják magukat, ha maguk nem éreznek tüneteket.

Betegeknél teszt kell

Az epidemiológus mindenkit, aki tüneteket érez, arra biztat, hogy teszteltessen. Azok esetében, akik beteggel érintkeztek, de nem éreznek tüneteket, fennáll a lehetősége annak, hogy a vírust még nem mutatná ki a teszt. Ezekben az esetekben a CDC szerint a legjobb, ha

az expozíciót követően öt napot várnak a teszteléssel.

El-Sayed szerint két negatív eredmény birtokában reménykedhetünk abban, hogy megúsztuk a megfertőződést.

Sarah Ash Combs gyermekorvos szerint gyermekek esetében ugyanúgy csak teszttel tudjuk megállapítani, mikor van szó koronavírusról és mikor valami másról: a szakember fontosnak tartja, hogy az influenza kizárásának érdekében az az elleni védőoltást mindenki adassa be gyermekének, illetve azt is, hogy mindazok a gyermekek, akik betöltötték az öt évet, megkapják a koronavírus elleni védőoltást.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb, a fenntarthatósági szempontokat tükröző mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×