eur:
410.63
usd:
395.1
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Nyitókép: Pexels

A pandémia a gyűlöletbeszédnek is új lendületet adott

263 millió online beszélgetést elemzett egy brit jótékonysági szervezet, eredményeik szerint a pandémia kezdete óta 20 százalékkal több esetben jelenik meg fórumokon, közösségi oldalakon és blogokban a jelenség.

Amerikai és angol felületeket vizsgált a Ditch The Label diszkriminációellenes jótékonysági szervezet 2019 és 2021 közepe közti intervallumban: megállapításuk szerint leginkább az ázsiai származásúakkal szemben alkalmazott gyűlöletbeszéd gyakorisága kapott új lendületet a koronavírus-járvány ideje alatt. A megelőző időszakhoz képest 1662 százalékkal ugrott meg előfordulása – számol be a Sky News.

Az online bullying előfordulásának megugrása egyes eseményekhez is egyértelműen köthető: ilyenek voltak a Black Lives Matter-tüntetések, Sarah Everard egy szolgálaton kívüli brit rendőr általi meggyilkolása, illetve az, amikor 2020 márciusában a WHO pandémiának nevezte a koronavírust.

Elviselhetetlen mértékűvé duzzadt a gyűlöletbeszéd

"Egyértelmű, hogy az online gyűlöletbeszéd minden idők legmagasabb szintjét érte el, egyes közösségek számára elviselhetetlenül szélsőséges méreteket öltött. Messze a legaggasztóbb adatok a marginalizált közösségek ellen irányuló visszaélésekkel kapcsolatosak, a rasszizmus és az ázsiaiakkal szembeni gyűlölet mély intenzitással jelenik meg" – mondta Liam Hackett, a szervezet vezérigazgatója a kutatás kapcsán. Véleménye szerint a pandémia sokat rontott az eleve rossz helyzeten.

"Úgy tekintünk a világjárványra, mint a körülmények tökéletes együttállására. Hirtelen mindannyian otthonunkba voltunk zárva nagy mennyiségű szabadidővel, eközben pedig a nemzet mentális egészsége általában véve romlott. Ha ilyen szempontból figyeljük meg a helyzetet, nem meglepő, hogy a gyűlöletbeszéd előfordulása megnövekedett" – vélekedik.

Egyértelműen növekvő a tendencia

A kutatás főbb megállapításai a következők:

  • a világjárvány kezdete óta az Egyesült Királyságban 20 százalékkal nőtt az online gyűlöletkeltés és az arról szóló viták száma,
  • 2019 és 2021 közepe között átlagosan minden 1,7 másodpercben született egy új, faji vagy etnikai alapú gyűlöletbeszédről szóló bejegyzés,
  • a rasszista gyűlöletbeszéddel kapcsolatos viták száma 2020 nyarán a Black Lives Matter-tüntetések idején, valamint a bevándorlással és a brexittel kapcsolatos visszatérő viták idején tetőztek az Egyesült Királyságban,
  • az etnikai alapú gyűlöletbeszédet elsősorban a világjárvány kezdete ösztönözte, mivel az ázsiai-ellenes gyűlölet jelentősen gyakoribbá és elterjedtebbé vált.

Brit törvény készül

Nagy-Britanniában a közösségi médiában elkövetett visszaélések elleni fellépést célzó online biztonsági törvénytervezet készül éppen. A kulturális, média- és sportminisztérium szóvivője szerint szigorú törvényeket vezetnek majd be, mert társadalmukban nincs helye a gyűlöletbeszédnek.

"Úttörő online biztonsági törvényjavaslatunk értelmében a közösségi médiavállalatok hatalmas pénzbírságra számíthatnak, ha nem tartják be a brit felhasználók védelmére vonatkozó kötelezettségüket, de semmi sem akadályozza meg a közösségi médiavállalkozásokat abban, hogy már most aktívan cselekjenek és fellépjenek a hasonló eseményekkel szemben" – nyilatkozott a szóvivő.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

A nyúl füle című előadást a közelmúltban mutatta be az Örkény Színház. A zenés darabot Fábián Péter írta és rendezte, a zenét Dargay Marcell, a dalszövegeket pedig Parti Nagy Lajos szerezte. Az előadással Örkény Színház társulata arra vállalkozik, hogy egy zenés "fabularevü” keretében gondolja újra az aesopusi állatmeséket.
VIDEÓ
Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Az amerikai elnökválasztás minden évben jelentős hatással van a piacokra, de a 2024-es novemberi eseményt kivételes várakozás övezte. A befektetők már Trump győzelmét megelőzően elkezdték árazni a republikánus jelölt esélyeit, amelyek szeptember közepétől egyre markánsabban emelkedtek. Miután Trump novemberben megnyerte az elnökválasztást, a tőzsdéken valóságos eufóriát láthattunk, a mozgások pedig a Covid-időszak utáni bikapiac legszebb napjaira emlékeztették a befektetőket. Nem túlzás azt állítani, hogy győzelmével Trump valósággal berobbantotta a piacokat, de vajon jövőre is kitart a Trump-trade lendülete?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×