eur:
401.48
usd:
372.28
bux:
89499.66
2025. április 2. szerda Áron
Az amerikai Allergiás és Fertőző Betegségek Országos Intézetében (NIAID) készült, és az amerikai Országos Egészségügyi Intézetek (NIH) által elérhetővé vált, dátumozatlan elektronmikroszkópos, utószínezett kép SARS-CoV-2 nevű koronavírussal (piros/narancssárga) erősen fertőzött emberi sejtekről. A világjárványt okozó vírus mintáját egy betegtől vették.
Nyitókép: MTI/EPA/NIAID

Ezért nem tud halálosabbá válni a koronavírus

A tudósok sokáig arra számítottak, lesz majd genetikai sodródás, de végül máshogy alakultak a mutációk.

A koronavírus esetében, képletesen szólva, nincs már több hely, mód rá, hogy hol és mivé mutálódjon a vírus ahhoz, hogy halálosabb variánssá váljon - állítja a Covid-19 ellen Oxfordban kifejlesztett vakcina egyik "tervezője". Sarah Gilbert nagyon valószínűtlennek tartja, hogy a jelenleginél jóval halálosabb variánssá tudna változni, mert "nincs pozíció, amit elfoglalhatna a vírus" – idézte a vezető tudóst a webbeteg.hu. Kiegészítésképpen azt is hozzátette, hogy a vírusok idővel veszítettek virulenciájukból, párhuzamosan azzal, hogy az egyre immunisabbá váló lakosságban terjedtek tovább.

Bár a neves kutató bevallja, tudóstársaival arra számítottak, lesz majd genetikai „sodródás” (drift), de ma úgy látja, a Covid-19 minden bizonnyal ugyanolyan lesz, mint a többi – a megfázást vagy légzőszervi fertőzéseket előidéző – más szezonális koronavírusok.

Egyre inkább tapasztalni a vírus genetikai változását és egyre jellemzőbb, hogy a lakosságban fokozatosan kialakul az immunitás. Ezért a helyzet egyre jobban hasonlít majd a többi szezonális koronavírus által előidézetthez. Évtizedek óta forognak körünkben és szinte már tudomást se veszünk róluk.

Azokat a vírusvariánsokat pedig, amelyekről a szakemberek korábban azt feltételezték, hogy veszélyesebbek lehetnek, mivel képesek megkerülni az immunitás adta védvonalat, ezeket pozíciójukból kiütötte a fertőzőképesebbnek bizonyult delta-variáns.

Elbúcsúzni azonban még nem lehet ettől a kórokozótól: „Ha mindenáron előre kellene jelezni, azt mondanám, idővel bizonyára lesznek új variánsok. És még hosszú az út előttünk, amit együtt teszünk meg ezzel a koronavírussal” - mondta Sharon Peacock, a brit kormányzat számára a koronavírus variánsait monitorozó genomikai intézet (a Covid-19 UK Genomics Consortium) igazgatója.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Az állatorvosok most nemcsak a száj- és körömfájás vírusával, hanem az összeesküvés-elméletekkel is küzdenek

Az állatorvosok most nemcsak a száj- és körömfájás vírusával, hanem az összeesküvés-elméletekkel is küzdenek

Az InfoRádióban Gönczi Gábor, a Magyar Állatorvosi Kamara elnöke a helyzet súlyosságát úgy érzékeltette, hogy a ragadós száj- és körömfájás az állatoknak olyan, mintha az emberek között az ebola bukkanna fel.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.02. szerda, 18:00
Vágujhelyi Ferenc
a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke
Újabb vámok miatt aggódnak a befektetők - Mi történik a tőzsdéken?

Újabb vámok miatt aggódnak a befektetők - Mi történik a tőzsdéken?

Bizonytalan a hangulat ma reggel a világ tőzsdéin, az ázsiai részvénypiacok vegyes mogzásokat mutatnak, az európai indexek pedig csökkenésekkel nyitottak. Ma lép életbe az Egyesült Államokban az autóiparra kivetett 25 százalékos vám, és lapértesülések szerint Donald Trump újabb, széleskörű vámokat jelenthet be még ma, magyar idő szerint este 10 körül, ami nyugtalanítja a befektetőket. Érkeznek ma foglalkoztatottsági és gyártói adatok az Egyesült Államokból, ami az amerikai gazdaság állapotáról szolgálhat jelzéssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×