eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Koronavírus - Szakértők borúsnak látják az augusztusi eget

A vétkes a delta variáns, illetve a lazítások - az ECDC szerint.

Az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési Központ (ECDC) előrejelzése szerint jelentősen nőhet a koronavírusos fertőzöttek száma a következő hetekben: augusztus 1-ig közel ötször több új fertőzött is lehet a delta variáns terjedése és a járvány további terjedését gátló intézkedések enyhítése miatt.

Pénteken közzétett jelentésében az ECDC rámutat: az Európai Unió tagországai, valamint Norvégia és Izland alkotta térségben várhatóan naponta több mint 420 új fertőzött jut majd 100 ezer lakosra az augusztus 1-vel végződő héten, szemben a múlt heti kilencvennel. Ugyanannak a hétnek a végén pedig 100 ezer lakosra várhatóan már több mint 620 új fertőzött jut majd.

Ez a szint megfelelne az Európai Unió közegészségügyi hivatala által 2020 őszén és 2021 áprilisában rögzített értékeknek.

Az ECDC szerint a kórházi ápolásra szorulók és a halálos áldozatok száma ennél lassabban emelkedik, elsősorban az oltási kampánynak köszönhetően: a Covid-19 betegséggel összefüggő új halálesetek száma a múlt heti 1 millió lakosra jutó 6,8 után augusztus elején várhatóan meghaladja majd a tízet.

Az ECDC illetékességébe tartozó 30 ország kétharmadában figyelhető meg jelenleg a járvány súlyosbodása, "és a legsúlyosabb helyzetben lévő országokban a fertőzöttek számának emelkedése és a fertőzések súlyosabb mértéke a 15-24 éves korosztályt érinti, a 65 év felettieknél korlátozott a növekedés".

Két ország, Spanyolország és Portugália a "fokozott aggodalomra okot adó" kategóriában szerepel, négy másik (Hollandia, Luxemburg, Málta és Ciprus) pedig "mérsékelt aggodalomra" ad okot.

A többi 24 országban a járványhelyzet jelenleg alacsony vagy nagyon alacsony aggodalomra ad okot, de itt is romlást mutat a tendencia.

A július 5-től 11-ig tartó héten az újonnan fertőzöttek száma 60 százalékkal nőtt az Európai Unióban, a számok immár az egymást követő második héten emelkednek, az ECDC szerint a korlátozó intézkedések enyhítése és az elsőként Indiában azonosított delta változat előretörése miatt.

Júniusban a stockholmi székhelyű hivatal arra figyelmeztetett, hogy július végéig az új fertőzések 90 százalékát ez a mutáns okozza majd.

Ami a védőoltást illeti, az ECDC adatai szerint a 18 év feletti lakosság több mint 63,8 százaléka kapta meg legalább az első adat vakcinát, és a július 11-i állapot szerint 47,8 százalék részesült mindkét adag oltásban.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×