eur:
413.94
usd:
396.85
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Fantasy Forever vom Seetalblick, az osztrák hadsereg koronavírus-kereső belga juhászkutyája bemutatót tart oktatójával egy bécsi sajtótájékoztatón 2020. december 14-én.
Nyitókép: MTI/AP/Ronald Zak

Sok tesztnél pontosabban jelzik a kutyák a koronavírus-fertőzést

97 százalékos pontossággal kiszagolják a koronavírus jelenlétét az emberi szervezetben.

A kutyák pontosabban észlelik a koronavírus-fertőzést sok Covid-gyorstesztnél – derült ki egy francia kutatásból.

A francia állatorvostudományi egyetem és a párizsi Necker-Cochin kórház által márciusban és áprilisban végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a kutyák képesek 97 százalékos pontossággal kiszagolni a koronavírus jelenlétét az emberi szervezetben.

A kutyák képesek voltak 91 százalékos pontossággal észlelni azt is, ha nem volt vírusfertőzött az egyén.

Kutatók a közelmúltban 64 tanulmány felülvizsgálatával arra a következtetésre jutottak, hogy a gyorstesztek átlag 72 százalékos pontossággal állapítják meg helyesen a vírus jelenlétét az emberben, és 58 százalékkal azt, ha nem fertőzött valaki.

"Ezek csodálatos eredmények, hasonlóak a PCR-tesztek eredményeihez" – mondta Jean-Marc Tréluyer professzor az AFP francia hírügynökségnek.

A kutyák persze nem válthatják fel a PCR-teszteket, de segíthetnek azonosítani azokat az embereket, akiken teljes vírustesztet kell végezni, és segíthetik a tömeges tesztelést olyan helyeken, mint a repülőterek, pályaudvarok és koncerthelyszínek – magyarázta.

Vizsgálatukba a francia kutatók kilenc kutyát vontak be, és 335 olyan önkéntestől vettek szagmintát – a hónuk alatt két percig tartott vattakorongon –, akik PCR-tesztre jelentkeztek egy párizsi tesztközpontban.

A vattakorongokat üvegekbe zárták, majd megszagoltatták a vizsgálatban részt vevő kutyák közül legalább kettővel. A kutyák korábban egyáltalán nem érintkeztek az önkéntesekkel.

A kutyák a PCR-teszten koronavírus-fertőzöttnek bizonyult 109 ember 97 százalékánál észlelték a vírus jelenlétét, a negatív tesztet mutatók esetében pedig 91 százalékos volt a pontosságuk.

Más országokban, Ausztráliában, Németországban és Nagy-Britanniában is folynak hasonló vizsgálatok, Finnországban és az Egyesült Arab Emírségekben pedig tavaly óta a repülőtereken próbálják ki a kutyák ezen képességeit.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×