eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba
Világűr, 2018. szeptember 13.A NASA által közzétett, a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomás kamerájával készített kép a Florence hurrikánról, amely Észak- és Dél-Karolina partjai felé közeledik 2018. szeptember 12-én. Az érintett államokban szükségállapotot hirdetett ki az amerikai elnök a hurrikán miatt. (MTI/EPA/NASA)
Nyitókép: MTI/EPA/NASA

Ferencz Orsolya: lehetőség Magyarországnak az oroszok új űrterve

Nagyon szerencsés lenne, ha az űrkutatásba nem transzportálnák át teljes mértékben a politikai feszültségeket – mondta az űrkutatásért felelős miniszteri biztos.

Magyarország számára kifejezetten fontos minden nemzetközi együttműködés az űrkutatás területén, a kapcsolatok erősítésén dolgoznak, Magyarország továbbra is benne marad minden nemzetközi projektben – kommentálta az űrkutatásért felelős miniszteri biztos azt, hogy Oroszország 2025-ben ki akar lépni a Nemzetközi Űrállomás-projektből, és önálló, újgenerációs szolgálati űrállomás létrehozásába fog.

Ferencz Orsolya az InfoRádióban úgy fogalmazott, hogy a nemzetközi együttműködésnek, így a Nemzetközi Űrállomásnak egyfajta katalizáló szerepe van, amikor sok nagyhatalom – a földi viszályokat adott esetben félretéve – együttműködik, és ez mindig segíti előremozdítani a tudományt, ugyanakkor a földi konfliktusok mindig kiterjednek a világűrbe is.

"Önmagában az, hogy Oroszország saját űrállomást épít, már régóta beszédtéma volt, és mivel Magyarországnak rendkívül szoros és jó az együttműködése az űrkutatás területén a Roszkozmosszal, sok évtizedre visszamenőleg, ezért

akár értékként is láthatjuk, hogy mi is használjuk ezt a megnyíló lehetőséget 2025 után"

– mondta a miniszteri biztos.

Azt is megerősítette, hogy az orosz lépés ellenére Magyarország nem fog a nemzetközi együttműködésekből kiszállni, sőt hangsúlyt fektet arra, hogy az Európai Űrügynökséggel szorosabbra fűzze a kapcsolatait. Ezenkívül jó viszonyt ápol több amerikai űrterületen működő magánvállalattal, együttműködik Szingapúrral, együttműködési megállapodása van Franciaországgal, Portugáliával, Brazíliával, Törökországgal, Izraellel.

"Nem szállunk ki az Nemzetközi Űrállomáson most is folyó magyar kísérletekből,

kifejezetten erősíteni kívánjuk a munkánkat, de ha van egy plusz lehetőség, hogy még egy űrállomás legyen a Föld körül, akkor nyilván örülnénk neki, ha ott is el tudunk helyezni például magyar mérőrendszert" – mondta Ferencz Orsolya.

A szakember úgy látja, az orosz fél sem fog kivonulni minden nemzetközi együttműködésből, mert szerinte az lenne az optimális, ha a kooperáció megmaradna a nemzetközi térben is, ha egy nagyhatalom önálló űrképesség fejlesztésre törekszik. Oroszország nagy arányban fordít GDP-arányosan az űrtevékenységre, van olyan év, amikor ebben világelsők.

Mindemellett "nagyon szerencsés lenne, ha az űrkutatásba nem transzportálnák át teljes mértékben az egyéb politikai feszültségeket" – tette hozzá az űrkutatásért felelős miniszteri biztos.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×