eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Free-photos Pixabay

Koronavírus: bűntudat és szégyen övezi a betegséget

Az embereknek sokáig kell még küzdeniük a koronavírus kapcsán bennük kialakuló érzelmekkel: saját és szeretteik esetleges érintettsége ellentétes érzéseket kelthet.

A bűntudat érzése végigkíséri a koronavírussal kapcsolatos gondolatainkat. Bűntudatot érezhetünk azért, mert bárki tünetek nélkül is lehet hordozója a betegségnek, így akárki megfertőzhet azzal másokat. Ha eddig megúsztuk azt, hogy elkapjuk, miközben a világban és saját országunkban megszámlálhatatlan áldozatot szedett már a járvány, felmerülhet bennünk a kérdés, vajon miért lehetünk ebben a kivételes helyzetben, melyet talán meg sem érdemlünk? De az is okozhat bűntudatot, ha egy szerettünk kórházba kerül, de nem látogathatjuk meg őt a jelen helyzetben, vagy ha saját magunk elkapjuk a vírust és felépülünk abból, míg mások, akár idegenek, belehalnak, a túlélők bűntudata is sokata érint – írja a MedicalXpress.

Ez a jelenség attól függetlenül lép fel, hogy az embernek van-e hatása arra az eseményre, amely miatt így érez. A túlélők bűntudata ugyanúgy megjelenhet egy repülőgép-szerencsétlenség egyetlen, ártatlan túlélőjénél, mint egy ittasan vezető sofőrnél, aki túlél egy autóbalesetet, miközben utasa meghal. Mindkét esetben megvan az a tudat, hogy olyan eseményt élünk túl, amelyben mások odavesztek – a jelenség a hasonló helyzetet túlélők 90 százalékát érinti. A tavaly tavaszi első hullámban, Bergamóban a koronavírust túlélők közt széles körben terjedt el ez a fajta bűntudat, s ugyanerről számolnak be olyan emberek is, akiket már beoltottak, miközben az emberiség nagy része még csak vár a vakcinára.

Az elzárkózás miatti magányosság és a bizonytalanság keveréke mindezen túl olyan találkozásokhoz is vezethetett, amelyek talán betegség átadását kerülték volna meg. Idős szülők inkább választották a rizikót, mint hogy egyedül töltsék az ünnepeket – abban nem lehetnek biztosak, hogy még jövőre is ott lehetnek a fa alatt. Azért, ha valaki ilyen körülmények közt megfertőz egy másik embert koronavírussal, bűntudatot érez, míg influenza kapcsán erről sosem volt szó, annak ellenére, hogy abban a betegségben is meg lehet halni.

A túlélők bűntudatának tünetei közé szorongás, depresszió, fejfájás, álmatlanság és fáradékonyság tartoznak, az állapot poszttraumás stressz szindróma kialakulásához vezethetnek. A bűntudat feldolgozása egyedi munka, amelyben mindenkinek más válik be, de a testedzés, az egészséges étrend, egy új hobbi és az emberi kapcsolatok segítenek. A vallásnak és a spiritualitásnak kiemelt szerepe lehet a jelenség kezelésében. A továbblépésben segít, ha az érintettek felismerik, hogy amit éreznek, gyakori és normális reakció ebben a helyzetben.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×