eur:
408.07
usd:
375.09
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Az amerikai Eli Lilly gyógyszergyár bamlanivimab nevű készítményének első szállítmánya a Hungaropharma X. kerületi telephelyén 2021. január 27-én. Európában elsőként Magyarország alkalmazhatja a gyógyszert, amely egy koronavírus-fertőzésből felgyógyult beteg vérplazmájából, molekuláris technikával készült, úgynevezett monoklonális antitest. Március végéig három ütemben 6200 ampulla érkezik belőle az országba.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Az antitestkoktélok hatását semlegesítik az új variánsok

Nagy reményt jelentettek a készítmények a koronavírus kezelésében, de a frissen megjelent, agresszívan terjedő variánsok ellen semmit sem érnek a legfrissebb vizsgálatok szerint.

A brazil és a dél-afrikai variánsok is képesek semlegesíteni a szerek hatását: mind a Regeneron, mind a GlaxoSmithKline, mind az Eli Lilly készítményei megbuktak egy vagy több variáns elleni alkalmazás terén, írja a The Guardian.

Nick Cammack, a Wellcome elnevezésű koronavírus-terápia akcelerátor vezetője szerint az antitestkoktélok fejlett szerek, melyek emberi fehérvérsejt klónozásával készülnek, és az immunrendszer működését képesek utánozni. Nagyon biztonságosak, célzottan hatnak a vírus ellen, és korai alkalmazás esetén képesek megfékezni a betegséget.

"Amikor az új vírustörzsek karácsony környékén megjelentek, megkezdődtek a kihívások. A tüskefehérje mutációi egyszerűen ellehetetlenítették a szerek alkalmazását" - mondja Cammack.

"A legnagyobb reményt adó antitestkoktél-terápiák, amelyek a legnagyobb reményt adó koronavírus-terápiák is voltak egyben, elvesztek a dél-afrikai és a brazil variáns megjelenése miatt - és velük odaveszett a beléjük vetett reményünk is"

- fogalmazott.

A GlaxoSmithKline készítménye ugyan működik a brazil és a dél-afrikai variánssal szemben, a brit törzs viszont ezt is hatástalanítja. A gyors mutációból kiindulva azonban Cammack azt valószínűsíti, hamarosan nem lesz hatásos szer egyetlen új variánsra sem. A kutatók éppen ezért most azt vizsgálják, melyek a vírus azon részei, amelyek nem hajlamosak a változásra.

"Egyértelmű, hogy lesznek új variánsok: tömeges szekvenálásra van szükségünk a világ minden táján, hogy azonnal felismerhessük a változásokat és megtudhassuk azt is, melyek a mutációk által nem érintett részek, hogy ezeket célozhassuk meg az antitestkoktélokkal" - magyarázza Cammack.

Az antitestkoktélok esetében azért választották a tüskefehérjét, mint megcélzandó területet, mert

a tüskefehérje mutációja kevésbé volt valószínű.

Ez a protein felel ugyanis a test sejtjeihez való kapcsolódásért, esetleges változása pedig azt eredményezheti, hogy kevésbé eredményesen tud azokkal kapcsolódni.

"Ezek után itt állunk egy mutációval, amelynek köszönhetően a vírus jobban tud kapcsolódni a sejtekhez, így az antitestkoktéloknak annyi. Ha őszinte akarok lenni, újra a startmezőn állunk" - summázta a szakértő a helyzetet.

Az antitestkoktélok a régi, globálisan elterjedt verzió ellen hatásosak, Európában is használják azokat, Magyarországon nemrég kezdődött meg terápiás hasznosításuk. Jelenleg is zajlanak egyéb antitestkoktélokkal kapcsolatos gyógyszerkísérletek, a variánsokra reagálva pedig a Regeneron, az Eli Lilly és a GlaxoSmithKline közösen dolgozik tovább egy hatásosabb szer fejlesztésén.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×