eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
Nyitókép: Pixabay.com

Most már pontosabban látszik, miként táplálja az elhízás a daganatot

Egérkísérletek bizonyították, hogy a magas zsír- és kalóriatartalmú ételektől túlerőbe kerülnek a tumorsejtek az immunsejtekkel szemben.

Egy friss, egereken végzett kutatás azt mutatta, hogy a zsírban gazdag étrend segítheti a daganatsejteket abban, hogy elvonják a táplálékot az immunsejtek elől, ezzel pedig hozzájárul a tumornövekedéshez, és gyengíti az immunrendszer működését – írja a Science Daily alapján a 24.hu. Régóta ismert, hogy az elhízás számos rákfajtánál komoly rizikófaktor, az eredményekből most kiderülhet, hogy milyen folyamatok játszanak szerepet.

A Harvard Orvosi Egyetem kutatói rájöttek, hogy az elhízás, és az ezzel összekapcsolható magas zsír- és kalóriatartalmú étkezés komoly problémákat jelenthet: hatására a tumorsejtek túlerőben lehetnek, és legyűrhetik az immunsejteket az energiáért folyó harcban.

A Cell tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a magas zsírtartalmú étrend csökkenti a CD8+ T-sejtek számát a tumorok belsejében, méghozzá azért, mert

a tumorsejtek képesek újraprogramozni önmagukat úgy, hogy hatékonyabban dolgozzák fel a zsírmolekulákat.

Ezt akkor teszik, ha érzékelik, hogy több zsír áll rendelkezésre, mint egyébként.

A szakértők felhívták a figyelmet, hogy ugyanaz a tumor elhízott és nem elhízott egérszervezetben máshogy viselkedett, előbbiben gyorsan átírta az anyagcseréjét úgy, hogy hatékonyabban fenn tudjon maradni, és sokszorozódjon. Ez azt bizonyítja, hogy egy terápia, ami hathat az egyik, nem elhízott betegnek, nem lesz hatásos a másik, túlsúlyos páciensnek – és azt is, hogy az elhízás világméretű problémájával foglalkozni kell.

A kutatók azt is észrevették, hogy

ha ezt az anyagcsere-átállást blokkolják az egereknél, a tumor nem kezd el drámaian növekedni.

Ennek az az oka, hogy a CD8+ T-sejtek az immunterápiák során leggyakrabban használt immunsejtek a rák visszaszorítására, ha ezek megkapják a megfelelő mennyiségű energiát, tudnak hatékonyan dolgozni.

A jelenséget csak olyan daganatoknál sikerült megfigyelni, amelyek immunogének, azaz több immunsejtet tartalmaznak, és az immunrendszerünk egyébként is könnyebben felismeri. Érdekes, hogy a szervezeten belül a magas zsírtartalmú értend hatására nem csökkent a CD8+ sejtek száma, és a tumoron belül kisebbek voltak, lassabban osztódtak.

Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az emberi társadalom az innovációnak és globalizációnak köszönhetően korábban képes volt felszabadítani magát a klíma uralma alól, de mára új függőség alakult ki az ember által létrehozott éghajlati rendszerrel szemben. Az elmúlt évtizedekben a fosszilis energiatermelés növekvő mértéke hozzájárult az üvegházhatás fokozódásához, ami jelentős hőmérséklet-emelkedést és időjárási szélsőségeket eredményezett. A fogyasztás mérséklése és a globális energiatermelés dekarbonizálása elengedhetetlen a jövő katasztrófáinak elkerüléséhez. A célok eléréséhez progresszív adózási rendszerek és nemzetközi együttműködés szükséges, különös tekintettel a megújuló energiaforrásokra történő átállásra. Enélkül az emberiség a közeljövőben pusztító ökológiai válságokkal nézhet szembe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×