eur:
413.72
usd:
401.77
bux:
81299.49
2025. január 10. péntek Melánia
Kémcsövek a svájci Lausanne-i Egyetemi Kórház (CHUV) mikrobiológiai laboratóriumában 2020. március 23-án. Svájcban eddig 8547 koronavírussal fertőzött személyt regisztráltak és 118-an vesztették életüket.
Nyitókép: MTI/AP/Keystone/Denis Balibouse

Koronavírus - fontos felfedezés az immunrendszerről

Befolyásolhatja az új koronavírus (SARS-CoV-2) okozta Covid-19 betegség lefolyását a más koronavírusok miatti korábbi nátha egy új kutatás szerint.

A Covid-19-ben szenvedők immunrendszerének úgynevezett T-sejtjei megtanulják felismerni és elpusztítani a betegséget okozó SARS-CoV-2-t. Vannak azonban olyanok, akiket nem fertőzött meg az új koronavírus, úgynevezett memória T-sejtjeik mégis felismerik a kórokozót.

A kutatók arra gyanakodtak, hogy ezek az emberek korábban találkoztak más koronavírusokkal, például olyanokkal, amelyek közönséges náthát okoznak, így T-sejtjeik az új koronavírust is megtanulták felismerni és megtámadni.

Egy új kutatás most ezt az elméletet támasztja alá.

Jóval az új koronavírus felfedezése előtt gyűjtött emberi vérminták vizsgálatai során a kutatók azt találták, hogy egyes T-sejtek ugyanúgy reagáltak az új kórokozóra, mint négy, közönséges náthát okozó korábban ismert koronavírusra. Az új vírusra adott legerősebb T-sejtes válaszok a vírus tüskéinek fehérjéjével függtek össze, melyeket az emberi sejtekbe hatolásra használ a kórokozó.

"Tudtuk, hogy létezik korábban kialakult reakciókészség, tanulmányunk pedig igen erős, közvetlen molekuláris bizonyítékot nyújt arra, hogy a memória T-sejtek felismerik azokat a genomszekvenciákat, amelyek nagyon hasonlóak a náthát okozó koronavírusokban és a SARS-CoV-2-ben" - írta közleményében Alessandro Sette, a kaliforniai La Jolla Immunológiai Intézet tudósa, a Science tudományos lap új számában megjelent tanulmány társszerzője.

Valószínű, hogy a korábbi koronavírusok okozta náthával való találkozás befolyásolhatja a Covid-19 tüneteinek súlyosságát - írták a kutatók.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Kaiser Ferenc: sem a béke, sem a tűzszünet nem lesz gyors Ukrajnában

A tűzszünet akkor ér valamit, ha mind a két fél betartja – mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az orosz–ukrán háború várható alakulásáról az InfoRádió Aréna című műsorában. A biztonságpolitikai szakértő kitért arra is, miért figyelik a felek Donald Trump beiktatását is, és hogy miért nincs esély a megegyezésre, amíg hiányzik a bizalom a háborús felek között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Új csúcson a magyar tőzsde, izgalmas sztoriból sincs hiány

Új csúcson a magyar tőzsde, izgalmas sztoriból sincs hiány

Kisebb emelkedéssel indul a nap a magyar tőzsdén, ám ez is elég ahhoz, hogy új történelmi csúcson legyen a BUX. Izgalmas hazai tőkepiaci sztorikból sincs hiány, hiszen az Alteo tegnap délután közzétette megújított, 2030-ig szóló stratégiáját, ahol a vállalat a regionális terjeszkedést tűzte ki célul - erre reagálva ma magas forgalom mellett emelkedik a vállalat árfolyama. Gazdasági adatok tekintetében ma érkeznek a részletes amerikai munkaerőpiaci adatok, valamint a Michigan-i Egyetem fogyasztói bizalmi indexe. A héten ezek az adatok a legfontosabbak az ISM szolgáltatószektori bmi mellett, hiszen ezek együttesen részletes képet adnak arról, hogy mennyire erős az amerikai fogyasztó - ha ebben bármilyen gyengeséget látnánk, az a dollár gyengüléséhez és az amerikai kötvényhozamok eséséhez, illetve részvénypiaci emelkedéshez vezethet. Az ázsiai tőzsdéken rossz volt a hangulat, Európában ugyancsak esésre van kilátás.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×