Infostart.hu
eur:
398.8
usd:
341.51
bux:
0
2025. július 11. péntek Lili, Nóra
Nyitókép: wildlife insights

A rókák már több tízezer éve mennek a lepattanóra

A rókák táplálkozására már több tízezer évvel ezelőtt is hatással volt az ember, a kistestű ragadozók az ősidőktől kapcsolódnak az emberi tevékenységhez - állítja a német Tübingeni Egyetem kutatóinak tanulmánya.

Mint Chris Baumann, a PLOS ONE ismeretterjesztő portálon megjelent kutatás vezetője elmondta, a rókák szeretik a maradékokat. A természetben a rókák gyakran eszik a nagyobb ragadozók, medvék, farkasok által meghagyott táplálékot, de minél közelebb élnek az emberekhez, annál nagyobb részét teszi ki táplálékuknak az, amit az emberek meghagynak.

Baumann és kollégáinak hipotézise szerint ha ez a mindkét fél számára hasznos kapcsolat az ősidőkig vezethető vissza, akkor a rókák révén az emberi hatásról is hasznos információkat kaphatunk a múltban.

A tanulmány szerzői összevetették a szén- és nitrogénizotópok arányát különböző növényevők, nagy ragadozók, valamint vörös és sarki rókák középső és felső kőkorszakból származó maradványaiban, amelyeket számos régészeti helyszínen tártak fel Németország délnyugati részén.

A 42 ezer évesnél régebbi helyszíneken, amikor a neandervölgyiek népestették be elszórtan a régiót, a rókák még ugyanazt ették, amit a helyi nagytestű ragadozók. De a fiatalabb helyszíneken, amelyek már a Homo sapiens elterjedéséhez köthetők,

a rókák étrendje már javarészt rénszarvasból állt, ami túl nagy ahhoz, hogy egy róka elejtse, viszont fontos tápláléka volt a korabeli ősembereknek.

A tanulmány szerint a felső paleolitikumban a rókák táplálkozási szokásai megváltoztak: már nem a nagyragadozók által meghagyott maradékon éltek, hanem azon a maradékon, amelyet az emberek hagytak meg. A kutatók úgy vélik, a rókák már úgy 42 ezer éve fogyasztják az emberek által hátrahagyott maradékot, tehát a rókák étrendjének vizsgálata fontos információkkal szolgálhat az ember ökoszisztémára gyakorolt hatásáról.

A jégkorszaki rókák táplálkozásának rekonstrukciójából kiderült, hogy a korai modern emberek már 40 ezer évvel ezelőtt is hatással voltak a helyi ökoszisztémára. Minél több ember népesített be egy adott területet, annál több róka alkalmazkodott hozzájuk - írják a tanulmány szerzői.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Totálisan felforgatja az albérletpiacot az Otthon Start – itt a magyarázat

Totálisan felforgatja az albérletpiacot az Otthon Start – itt a magyarázat

Visszafoghatja az albérletárak emelkedését a szeptember elején induló Otthon Start program, a kedvezményes háromszázalékos kölcsönnel fizetendő havi törlesztőrészlet összege ugyanis sok esetben kisebb, mint egy lakás bérleti díja – hívta fel a figyelmet az InfoRádióban Balogh László, az ingatlan.com vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.11. péntek, 18:00
Petőházi Tamás
a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke
Találkozott az orosz és az amerikai külügyminiszter, fontos nyilatkozatot ígért Trump – Háborús híreink pénteken

Találkozott az orosz és az amerikai külügyminiszter, fontos nyilatkozatot ígért Trump – Háborús híreink pénteken

Marco Rubio amerikai külügyminiszter csütörtökön találkozott orosz kollégájával, Szergej Lavrovval az ASEAN-konferencián. Az amerikai külügyminiszter szerint Oroszország a tárgyalások során „új és eltérő megközelítést” kínált, de nem részletezte, hogy ez mit takar. Az 50 perces találkozó után egy informális beszélgetés is volt köztük. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes szerint a Moszkva és Washington közötti tárgyalások következő körére nyár végén kerülhet sor. Donald Trump amerikai elnök az NBC Newsnak adott interjújában azt mondta, a jövő héten „fontos nyilatkozatot” fog tenni Oroszország ügyében. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×