Az orvostudomány eredményeinek közérthető megfogalmazása, valamint a betegek és a szuperfertőzők megtalálása kulcsfeladata a ma gyógyításának - derül ki a Magyar Hírlap Merkely Bélával készített interjújából. A Semmelweis Egyetem szívgyógyász rektorának személyes véleménye az, hogy ez az új koronavírus - az influenzával ellentétben - el fog tűnni.
Megerősítette a közvéleményben terjedő azon hitet, hogy nyáron a koronavírus nehezebben terjed, mivel szezonális vírusról van szó, de "jó észben tartani, ez a reprodukciós szám még mindig egy fölött jár, azaz önmagában nem elégséges csak a nyár és a meleg, hiszen ilyenkor is tartózkodunk még zárt terekben".
Szerinte
veszélyt jelentenek a légkondik, de megfelelő védőeszköz a maszk és a távolságtartás, valamint a rendszeres és alapos kézmosás.
Kijelentette, "a magasabb rizikófaktorral bíró lakosságot folyamatosan tesztelni kell", ők a sokat utazók, a sokat találkozók, az egészségügyi dolgozók, az idősotthonok lakói és munkatársai, valamint a sportolók.
Beszámolt arról is, hogy a május 4-i nyitás, azaz negyvennégy nap alatt 71 350 vizsgálatot végzett a négy egyetem és összesen száznegyvenhat pozitív esetet találtak, ami "biztató, de ugye jön majd a szeptember, amikorra egyre inkább visszaáll az ország a normális üzemre, továbbá nyitnak az iskolák, s ezek közösen óriási számú kontaktust jelentenek".
Csatlakozik azokhoz, akik szerint
novemberre lesz vakcina
a világon, ennek segítségével pedig jövő nyárra kiirtható a koronavírus. Elsőként az egészségügyi dolgozókat olthatják be majd, de kérdéses, az idősek számára egyáltalán kötelező lesz-e az oltás.
Attól nem tart, hogy valamely vakcinagyártó a tudás birtokában zsarolni készül majd, hiszen egy-egy gyógyszergyár "később is akar még üzletet kötni".
Az oltásellenes mozgalmakról is beszélt, ezek szerinte károsak, de elhanyagolható a támogatottságuk.