eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Copernicus/Esa/Sentinel-1

Egy lépéssel közelebb a pusztuláshoz a világ legnagyobb jéghegye

Egy 175 négyzetkilométeres darab tört le az 5100 négyzetkilométeres úszó antarktiszi A-68 nevű jégtáblából.

Töredezni kezdett a világ legnagyobb jéghegye, az 5100 négyzetkilométeres antarktiszi A-68, csütörtökön leszakadt róla egy nagyjából 175 négyzetkilométeres tábla - írta a BBC. (Ez a méret körülbelül Győr közigazgatási területének felel meg – a szerk.)

A 2017. júliusa óta létező jéghegy jelenleg az Antarktiszi-félszigettől észak felé tart, most a Dél-Orkney-szigetcsoport környékén úszik Dél-Georgia és a Déli-Sandwich-szigetek felé sodródik. Mivel viharosabb, melegebb vizekre ért, olyan áramlatok viszik, melyek az Atlanti-óceán déli részére sodorják.

Az A-68
Az A-68 "elszabadulása" az Antarktiszról 2017-18-ban (forrás: Copernicus/Esa/Sentinel-1)

Adrian Luckman, a Swansea-i Egyetem professzora szerint az A-68 pusztulása kezdődött el a friss letöréssel. "Folyamatosan csodálom, hogy egy ilyen vékony és törékeny dolog ennyi ideig fennmaradt a nyílt vízen.

Az a gyanúm, hogy a feldarabolódás elkezdődött, de a maradék táblák még éveken át velünk maradnak"

- válaszolta a BBC kérdésére.

A tömb csütörtöki leszakadását az Európai Unió Sentinel-1 műholdjának felvétele bizonyította.

Amikor az A-68 letört, területe majdnem hatezer négyzetméter volt, átlagos vastagsága 190 méter. Hónapokig úgy tűnt, megtapad a tengerfenéken és nem sodródik messzebbre. Végül azonban megfordult és észak felé kezdett haladni. A nemrég véget ért ausztrál nyár idején a gigászi jéghegy kiszabadult a Weddell-tenger jegének szorításából. A monstrum a szabad vizeken egyre nagyobb veszélyeknek van kitéve, várhatóan további tömbök szakadnak le róla.

Címlapról ajánljuk

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×