eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
Nyitókép: Facebook

Kutyák szagolhatják ki a koronavírusos betegeket

Akár 750 mintát is képesek tesztelni egy óra alatt, de egyelőre még csak kísérleteznek az ebekkel.

A Londoni Higiéniai és Trópusi Betegségek Intézete és a Durhami Egyetem közös projektjében azt vizsgálja, hogy a kutyák szaglása segíthet-e a koronavírus-járvány elleni küzdelemben – derül ki a Science Alert cikkéből. Március végén az egyik intézmény már bejelentette, hogy kísérleti szakaszban tartanak, és az vizsgálják, hogy a kutyák megbízhatóan ki tudják-e választani a minták közül a koronavírussal szennyezettet.

Egy szombati hír szerint már hat kutya kiképzését kezdték meg, az elsődleges feladatuk az, hogy a betegek szájmaszkját megszagolva ki kell választaniuk a koronavírusosokat. Egyelőre azonban még arra sincs teljes bizonyosság, hogy a koronavírus okoz-e olyan egyedi szájszagot, amelyet a kutyák érzékeny szaglása meg tud különböztetni. Ehhez még néhány hét kísérletezésre lesz szükség.

A tudósok azért próbálkoznak ezzel a megoldással, mert az már közismert, hogy más légúti megbetegedések megváltoztatják a testszagot, és ha ez a koronavírus esetében is megtörténik, akkor a kutyák nagy biztonsággal ki tudják választani a betegeket. Márpedig ez forradalmi változást hozhat a fertőzés felismerésében, különösen ott, ahol a tesztkapacitások szűkösek. A feltételezések szerint egyetlen kutya egy óra 750 mintát képes kiszagolni.

Az orvoslásban már sikeresen alkalmazták a speciálisan kiképzett kutyákat például a rák, a malária vagy a Parkinson-kór felismerésében és kezelésében.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Lévai Ferenc: páriákká váltak Magyarországon a halgazdaságok

Lévai Ferenc: páriákká váltak Magyarországon a halgazdaságok

Halastavak természetiérték-fenntartó szerepének támogatása címmel több mint hárommilliárd forintos kerettel nyílt pályázati felhívást írtak ki a haltermelőknek. Lévai Ferenc, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szóvivője szerint ez a támogatás gyakorlatilag semmire sem elég, az ágazatot magára hagyták.

Aggasztó ütemben öregszik a magyar társadalom, nagy bajokat okozhat ez a betegség

Néhány évtizeden belül a társadalom egyharmada 65 éven felüli lesz, így a családok mellett a szociális és egészségügyi ellátórendszernek is fel kell készülnie arra, hogy nagyobb feladatot jelent majd a demens betegek gondozása – mondta az InfoRádióban Beneda Attila család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×