eur:
414.47
usd:
398
bux:
79352.44
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay.com

Felfoghatatlan mennyiségű energiát nyeltek el a világtengerek

Rekordszintre emelkedett a világtengerek hőmérséklete az elmúlt évben a rendszeres mérések kezdete óta. Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő szerint a kulcs a víz hőtágulása, ami nem fog leállni.

Az Advances in Atmospheric Sciences című szaklapban megjelent tanulmány szerint a világ vizei az elmúlt tíz évben a legmagasabb hőmérsékleteket érték el az 1950-es évek óta, és az öt legutóbbi év volt a legmelegebb.

Az a hatalmas energiamennyiség, amely az ember miatt az elmúlt 25 évben a klímaváltozás hatására hő formájában az óceánokba került, 3,6 milliárd hirosimai méretű atombomba robbanásának felel meg

- olvasható a nemzetközi kutatócsoport munkájában. A tanulmány arra is rámutat, hogy jelentősen nagyobb arányban nyelik el az óceánok a hőt, mint a légkör. Erről a jelenségről és a hőtágulás okozta tengerszint-emelkedésről korábban Mika János éghajlatkutató, az Esterházy Károly Egyetem tanára is beszélt az InfoRádióban.

"2002 és 2013 között úgynevezett globális melegedési hiányról beszélünk, azaz a levegő hőmérséklete nem emelkedett, vagy csak nagyon kicsit.

Az óceán nyelt el több hőt ekkor, mint korábban. Ha gyorsabban melegszik a víz, gyorsabban is folytatja a hőtágulást, nagyobb magasságokra ér el.

Becslések szerint üvegházhatás nélkül is néhány centis emelkedés várható az évszázad végére, és az emelkedés tovább tart akkor is, ha sikerül stabilizálni a hőmérsékletet a légkörben. A mélyebb óceáni rétegek csak ezután veszik át a hőt, a hőtágulás pedig folytatódik, a víz szintje emelkedik."

A víz melegedése nagyban veszélyezteti a világtengerek állat- és növényvilágát, jó példa erre a korallfehéredés.

Csökken a vizek oxigéntartalma is,

a melegebb vízben ugyanis kevésbé oldódik az oxigén, ez a gyorsan úszó, nagy testű állatokat veszélyezteti. Ezen kívül a tengerek, óceánok savasabbá válásáért is a víz melegedése okolható – tette hozzá Németh Szabolcs biológus, a Magyar Tengerbiológiai Társaság elnöke.

"A légkörbe juttatott szén-dioxid, ami beoldódik aztán a tengervízbe, szénsavat képez, savasítja a tengert. A probléma ennek gyorsasága. Így azon szerveződések, amelyek mészvázúak, nem tudják felvenni a meszet, lassabban tudnak növekedni, csökken az egyedszám."

A világ népességének közel fele a tengerpartokon él.

A tengerszint emelkedése olyan városokat fenyeget, mint New York, New Orleans, Miami, Sanghaj. A Nílus-delta és Banglades területei is bajban vannak.

"A partokon kiszorítja az édesvizet a sós víz a talajból, ez pedig veszélyezteti nagyon sok ember életterét. Emberek milliárdjainak az életéről van szó" - fogalmazott az InfoRádiónak Ürge-Vorsatz Diána, az ENSZ világklímatanácsának (IPPC) alelnöke.

Az IPCC friss jelentésében úgy számol, hogy amennyiben a bolygó átlaghőmérséklete legfeljebb 2 Celsius-foknyival emelkedik 2100-ra, az világszerte nagyjából 280 millió embert fog arra kényszeríteni, hogy hagyja el addigi otthonát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×