eur:
414.01
usd:
396.52
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: NASA/Goddard/Arizona State University

Megtalálták a lezuhant Hold-szonda darabjait

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) megtalálta a helyet, ahol a szeptemberben a Holdnak csapódott indiai űrszonda leszállóegységének törmelékei hevernek - közölték kedden.

A NASA kiadott egy felvételt, amelyen látható a leszállóegység becsapódásának helye és az a terület, ahol a szétszóródott törmelékek vannak. A törmelékek helyét egy indiai mérnök segített meghatározni.

Sanmuga Szubramanian elmondta, hogy egy korábbi NASA-fotót elemzett, és a fő becsapódási területtől nagyjából 750 méterre északnyugatra vette észre az első maradványokat.

"Több napi munkával találtam meg a talajt érés helyét. Ezután összehasonlítottam a Lunar Reconnaissance Orbiter űrszonda képeivel, melyeket az adott helyről az elmúlt kilenc évben készített, és hívtam a NASA-t" - magyarázta Szubramanian.

Előtte/utána képek a Csandraján-2 Hold-szonda becsapódásának helyszínéről (NASA/Goddard/Arizona State University)
Előtte/utána képek a Csandraján-2 Hold-szonda becsapódásának helyszínéről (NASA/Goddard/Arizona State University)

A 33 éves mérnök a Twitteren jelentette be a felfedezést október 3-án, azt követően a NASA további vizsgálatokat végzett a területen, majd hivatalosan is közzétette a hírt.

A hivatal közölte, hogy miután megkapták Szubramanian eredményeit, csapatuk a becsapódás előtt és után készült képek alapján megerősítette a felfedezést.

A Csandraján-2 leszállóegységének szeptember 7-én, több mint egy hónappal indulása után kellett volna Holdat érnie. Csupán percekkel azelőtt, hogy talajt ért volna a bolygó eddig felfedezetlen térségében, annak déli sarkvidékén, elveszítették vele a kommunikációs kapcsolatot. A Vikramnak a felszínre kellett volna helyeznie egy víz nyomait kutató robotot.

A kapcsolat megszűnte után a Vikram "kemény leszállást" hajtott végre a déli sarktól mintegy 600 kilométerre.

Ha a misszió sikerült volna, akkor India lett volna a negyedik ország az Egyesült Államok, Oroszország és Kína után, amely "megveti a lábát" a Holdon. Ez volt az idei harmadik landolási kísérlet a Föld kísérőjén, miután a kínai Csang'o-4 sikeresen teljesítette a tervet, az izraeli Beresit viszont végül a Holdra zuhant áprilisban.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×