eur:
411.21
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Bíbic (Vanellus vanellus) lépdel a szolnoki Diana Vadásztársaság területén, Besenyszög határában 2013. március 27-én. A közelgő vadászidény ellenére a szokatlanul télies márciusi időjárás miatt országszerte több vadásztársaság is újra kezdte, illetve folytatja a vadak téli etetését.
Nyitókép: MTI/Bugány János

Kongatják a vészharangot: veszélyben az emberiség fenntarthatósága

Az Európai Madárszámlálási Tanács friss statisztikája szerint kevesebb, mint felére csökkent 1980 óta a szántóföldi madarak állománya Európában. Eltűnnek a veréb, fürj, mezei pacsirta és bíbic populációk.

Egyes területeken 56 százalékos állománycsökkenés történt – mondta az InfoRádiónak Orbán Zoltán. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője hozzátette: „évtizedek óta kongatjuk a vészharangot”. Az agrártáj kiterjedtsége mostanra meghaladja az erdős területekét. A szakértő hangsúlyozta: a nagyüzemi mezőgazdaság van a legnagyobb élőhelyátalakító hatással.

„Eltűnnek azok az állatfajok, amik egyébként az agrártájban biztosíthatnák a biológiai védekezést a különböző kártevők ellen”

– mondta Orbán Zoltán, hozzátéve: ennek hatásaként sokkal több kemikáliát kell használnia a gazdálkodóknak, mely mérgezi a földet és az élőlényeket – így az embert is.

Sok faj tűnik el, mert nem képes megélni az agrárium által elfoglalt területeken, bár vannak olyanok is, melyek képesek fészkelni a búzában is, például a pacsirta és a réti fülesbagoly. A kemikáliák azonban mérgezik a táplálékukat és őket magukat is – emelte ki a szóvivő.

Orbán Zoltán arról is beszélt, hogy egy hároméves német tanulmány szerint a védett területekről eltűnt a repülő rovarok által termelt biomassza 75 százaléka eltűnt. Ez a jelenség hatással van az egész ökológiai rendszerre.

Az emberi civilizáció működése olyan mértékben teszi tönkre a környezetet, ami megkérdőjelezi az emberiség középtávú fenntarthatóságát

– hívta fel a figyelmet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×