eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay.com

Rejtélyes folyamatok zajlanak az újonnan felfedezett kóbor bolygón

Egy Naprendszerhez közeli hatalmas égitestet fedeztek fel amerikai csillagászok. A kóbor bolygó a csillagközi térben, a Naptól elszakadva bolyong, de nagyobb, mint a Naprendszer bármelyik bolygója, és erős sarkifény-jelenséget képes létrehozni.

A kóbor égitestet sok helyen bolygónak nevezik, de a besorolása nem egyértelmű. Egy olyan égitest, ami egy csillaghoz hasonlóan a csillagközi térben sodródik, nem pedig más csillag körül kering, teljesen magányos. A rádiósugárzása alapján sikerült azonosítani,

a mi naprendszerünktől nagyjából 20 fényévre található

- mondta Kereszturi Ákos, a MTA Csillagászati és Földtudományi Központjának munkatársa.

A kóbor bolygó felszínén 825 Celsius-fok van, ezt a hőmérsékletét önmaga állítja elő. A Jupiternél 13-szor nehezebb égitest majdnem csillag, ugyanis a bolygók és csillagok közötti átmeneti égitesttípusaba, a barna törpék közé tartozik. Ezeknek a belsejében a mi Napunkhoz hasonló csillagokra jellemző, klasszikus fúziós energiatermelés nem zajlik, ám életük elején egy rövid ideig deutériumfúzió zajlik. Ez az égitest a belső hője alapján épp a barna törpék kategóriájának alsó határán van - jegyezte meg a szakértő. "Nem tudni pontosan, hogy bolygó-e vagy barna törpe. Annyi belső hője mindenesetre van - mivel fiatal, 200 millió éves égitest lehet - hogy magát ennyire felmelegítse".

Az égitest legérdekesebb tulajdonsága az, hogy a rádiósugárzása alapján úgy néz ki,

sarkifény-tevékenység zajlik rajta. Ilyet a naprendszerben sok égitestnél tapasztalunk, de a csillagközi térben magányosan kóborló bolygó esetében eléggé váratlan"

- emelte ki Kereszturi Ákos.

Rejtélyes kölcsönhatás

A Földtudományi Központ munkatársa azt is elmondta, hogy erős mágneses mező veszi körbe az égitestet, ami kölcsönhatásban áll valamivel, de azt nem lehet tudni pontosan, hogy mivel.

A csillagközi tér objektumainál a mágneses mező megléte természetes dolog. Ennek az égitestnek a mágneses mezeje 200-szor erősebb, mint a Jupiteré, noha a hatalmas bolygó mérete a Jupiterhez hasonló, tömege pedig mintegy mint 10-szer nagyobb.

A kutató szerint több elmélet is született arra, hogy

vajon honnan származik az anyag, amivel kölcsönhatásba lépve a mágneses térrel sarki fényt gerjeszt a bolygó.

"Maga a csillagközi tér, az ott lévő gázanyag ehhez valószínűleg túl ritka. Inkább arról lehet szó, hogy esetleg mégsem egy magányos objektum, hanem valami kering körülötte, vagy pedig valamilyen gázanyag fordul elő körülötte, és ezekkel kölcsönhatva a mágneses tere hozza létre a megfigyelt sugárzást" - vázolta fel a megoldások egyikét Kereszturi Ákos.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×