eur:
401.99
usd:
361.22
bux:
87513.45
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd

A gyógyszer-rezisztencia egyre nagyobb fenyegetés

Világszerte nőtt az antibiotikum-felhasználás, noha a gyógyszer-rezisztencia egyre nagyobb fenyegetés.

Az antibiotikum-felhasználás 65 százalékkal nőtt világszerte 2000 és 2015 között annak ellenére, hogy az antibiotikum-rezisztencia, vagyis a gyógyszerekkel szemben ellenálló úgynevezett szuperbaktériumok terjedése globális egészségügyi válsággal fenyeget - derült ki az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) közölt tanulmányból, amelynek szerzői 76 országot vizsgálva készítették el a globális antibiotikum-felhasználás eddigi legátfogóbb elemzését.


A washingtoni Center for Disease Dynamics, Economics & Policy, a Princeton Egyetem, a Zürichi Műszaki Egyetem (ETH Zürich) és az Antwerpeni Egyetem munkatársainak eredményei szerint 2000 és 2015 között 65 százalékkal nőtt az antibiotikumok globális felhasználása - elérve a 35 milliárdos napi terápiás dózist (DDD) - írta a medicalxpress.com.

Az alacsony és közepes jövedelmű országokban összességében 114 százalékkal, ezer emberre vetítve 77 százalékkal nőtt napi szinten az antibiotikum-felhasználás a vizsgált időszakban. Az utóbbi mutató részben a népességnövekedés számlájára írható.

Az alacsony és közepes jövedelmű országok egy részében az antibiotikum-alkalmazás mértéke meghaladta a magas jövedelmű országok mutatóit. Ugyanakkor jelentős részükben az egy főre jutó antibiotikum-fogyasztás továbbra is jelentős elmarad a magas jövedelmű országokétól, egyebek között a gyógyszerek magas ára és a szabadalmi oltalmak miatt.

A leggyakrabban használt antibiotikumoknak számító széles spektrumú penicillinek alkalmazása 36 százalékkal nőtt világszerte 2000 és 2015 között. Az alacsony és közepes jövedelmű országokban a növekedés mértéke - a legmagasabb - 56 százalék, míg a magas jövedelmű országokban 15 százalék volt.

A szuperbaktériumok elleni küzdelemben utolsó mentsvárnak tartott antibiotikumok, úgy mint linezolid, karbapenem és kolisztin használata csaknem az összes országban jelentősen növekedett.

Az antibiotikumok fogyasztásának növekedése az alacsony és közepes jövedelmű országokban nagyrészt a gazdasági növekedéssel volt összefüggésben.

Címlapról ajánljuk
Ausztria retteg a járványtól: szombattól lezárnak 21 határátkelőt az osztrák–magyar határon

Ausztria retteg a járványtól: szombattól lezárnak 21 határátkelőt az osztrák–magyar határon

Ausztria mentes a ragadós száj- és körömfájástól, ennek ellenére fokozza a járvány elleni óvintézkedéseket a magyar és a szlovák határon. A legfrissebb hírek szerint szombattól 23 átkelőt ideiglenesen lezárnak, ezek túlnyomó többségét az osztrák–magyar határon.

"A judeokeresztény hagyomány támadás alatt áll" - Benjamin Netanjahu és Orbán Viktor közös tájékoztatója

Nyolc év után újra izraeli miniszterelnök érkezett Magyarországra, Benjamin Netanjahu gépe éjszaka landolt Ferihegyen, csütörtök délelőtt pedig már Orbán Viktorral tárgyalt a budai Várban, ebéd utánra pedig sajtótájékoztatót hirdettek meg a megbeszéltekről. Szóba került Magyarország - Izrael által üdvözölt - kilépése a "korrupt Nemzetközi Büntetőbíróságból", a két ország gazdasági, kulturális és futballkapcsolatai is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Totális vámháborút indított Trump – Itt vannak a piaci reakciók

Totális vámháborút indított Trump – Itt vannak a piaci reakciók

Donald Trump szerdán jelentette be, hogy az Egyesült Államok legfontosabb kereskedelmi partnereire büntetővámokat vet ki, ez pedig világszerte nagy hullámokat vetett a világ tőkepiacain. Ma reggel az ázsiai részvénypiacokon elindult az esés, a főbb piacok közül a legnagyobb mértékben a japán részvénypiacok estek, eséssel nyitottak az európai részvénypiacok, a határidős részvényindexek alapján nagy lejtmenet jöhet az amerikai tőzsdéken is, közben gyengül a dollár, az arany pedig új történelmi csúcsra emelkedett.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 3. 04:00
×
×
×
×