A párizsi egyezmény keretében a világ szinte összes országa célul tűzte ki, hogy 1,5 Celsius-fokban korlátozza a globális felmelegedés mértékét.
De még ennek a célnak az elérésével is "olyan klímában fogunk élni, amelyben lényegesen nagyobb lesz a megjósolhatatlan események valószínűsége, mint most" - fejtette ki Noah Diffenbaugh, a Stanford Egyetem klímakutatója a Science Advances című szaklapban bemutatott tanulmányban.
A szakértő munkatársaival arra jutott, hogy az ember okozta üvegházhatású gázkibocsátás mértéke a bolygó több mint 80 százalékán növelte a legforróbb időjárási jelenségek esélyét, ugyanakkor növelte mind a szélsőségesen száraz, mind a szélsőségesen csapadékos időjárás valószínűségét is.
A kutatók úgy vélik, hogy ha az országok a minimálisan vállalt kötelezettséget betartják, tehát 2-3 Celsius-fokban maximalizálják a globális felmelegedés mértékét, az még mindig több mint ötszörösére növeli a rekordmeleg éjszakák számát Európa mintegy 50 százalékán. Kelet-Ázsiában több mint 25 százalékkal növeli.
A 2-3 Celsius-fokos globális felmelegedés Észak-Amerika, Európa és Kelet-Ázsia több mint 35 százalékán megháromszorozhatja azon napok számát, amikor rekordmennyiségű csapadék hullik.