eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A nagy kérdés: rovart enne inkább, vagy szintetikus húst?

A nagy kérdés: rovart enne inkább, vagy szintetikus húst?

Az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének friss jelentése felhívja a figyelmet, hogy az európaiaknak változtatniuk kell táplálkozási szokásaikon, ha meg akarnak birkózni a klímaváltozással.

Az észak-európai országokban fejenként több mint 100 kilogramm húst fogyasztanak évente, Magyarországon 64 kilogrammot – mondta az InfoRádiónak Popp József agrármérnök-közgazdász, az MTA doktora és a Debreceni Egyetem tanára. Svédország azt javasolta az Európai Parlamentnek, hogy vezessék be a húsadót az unióban, annak megfelelően, hogy az adott húsfajta 1 kilogrammjának előállítása során mennyi a szén-dioxid-kibocsátás.

Így a szarvasmarha után a sertés húsának és a baromfihúsnak lenne a legmagasabb adókulcsa; halat, kagylót és tengeri gyümölcsöket lehetne a legkedvezőbb közteher mellett megvásárolni.

Az MTA tanulmánya éppen ezért kiemeli, hogy a lakosságnak minél több halat kéne fogyasztania. A parthalfogás jelenleg körülbelül 75 millió tonna évente, az akvakultúra pedig 75-80 millió tonnát termel, vagyis megelőzi a tengeri vadhalfogást – hangsúlyozta Popp József. A tengeri halászat azonban már nem fog növekedni, hiszen egyre fogy a vadhalállomány. Az akvakultúra esetében pedig az 25 millió tonnás bővülést vár az MTA-doktor.

Megoldásként felmerül még a hús laboratóriumban történő előállítása, illetve a rovarfogyasztás európai meghonosítása. „A laboratóriumi hús fogyasztása nem tilos, de forgalomba nem hozható” – emelte ki az agrármérnök. Amerikában ezt sem tiltják – tette hozzá. Ez az eljárás kevéssé járulna hozzá a klímaváltozáshoz, hiszen kis energiafelhasználás mellett történik. A lakosság azonban idegenkedik a gondolattól, hogy így készült hústermékeket fogyasszon.

A rovarfehérjét oly módon állítják elő, hogy a lárvákat szárítják, és sztenderdizált fehérjét nyernek ki belőle

– magyarázta a szakértő. Ennek előnye a magas fehérjetartalom, hátránya, hogy a módszer mezőgazdasági területet igényel, és a végtermék toxintartalma is problémát okoz. Ráadásul a rovarfehérje kétszer drágább, mint a haszonállatokból kinyert.

A Greenpeace arra figyelmezte, hogy az Európai Unió hozzájárul az Amazonas esőerdejének irtásához, ha tovább növeli a marhahús és takarmányszója behozatalát a dél-amerikai Közös Piacról. Ez a Föld legfontosabb erdősége a klímaváltozás elleni küzdelemben: az üvegházhatású gázok 20 százalékát köti meg.

A holland Greenpeace iroda által kiszivárogtatott dokumentum szerint

Európa és a dél-amerikai országok olyan egyezményt kötöttek a nyilvánosság kizárásával,

mely a kontinens történetének legnagyobb szabadkereskedelmi megállapodása lehet – mondta Nyitray Dániel, a Greenpeace Magyarország kampányfelelőse.

Ezek az országok – köztük Argentína és Brazília – jelenleg is hatalmas mennyiségben exportálnak marhahúst és takarmányszóját az unióba. A tervezett egyezmény alapján az előbbi exportját 78 ezer tonnával emelnék a jelenlegi 200 ezer tonnához képest. Az Európában forgalmazott szója 90 százaléka ma is ezekből a dél-amerikai államokból érkezik – hangsúlyozta a környezetvédelmi szervezet kampányfelelőse. 

Brazíliában az erdőirtás 80 százalékáért az állattenyésztés felelős. Tavaly körülbelül svájcnyi terület tűnt el az esőerdőből, ami a 2015-ös pusztítás háromszorosa

– tette hozzá Nyitray Dániel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×