Minden csatornába került széklet vagy vizelet fontos információkat hordoz arról, hogy az emberek hogyan táplálkoznak, milyen kórságaik vannak és arról is, hogy milyen kábítószereket fogyasztanak, de a csatornahálózat hossza miatt azt esélytelen felmérni, hogy egy-egy fontos minta kinek a vécéjéből és szervezetéből származik.
A Popular Science cikke szerint, amelyet a Napi.hu vett észre, norvég kutatók rájöttek a megoldásra: követni kell a mobilok cellainformációit, vagyis azt, hol csatlakoztak a hálózatra. Tesztelték is az elméletet: megnézték, hogy mennyi és milyen kábítószer van a csatornában Oslóban bizonyos napokon. Kiderült, hogy főként hétvégén, az agglomerációs drogfogyasztók nyomták meg a szennyezettségi szintet. Az már a többi város szennyvízének elemzéséből kiderülhet majd, hogy melyik településről jött be a kábítószer, és a környéken pedig akár elkaphatják a terjesztőket.
A módszer kis finomítással járványok kiindulópontjának meghatározására is jó lesz, így akár gyorsabban fel lehet majd lépni a veszélyes betegségek ellen.