eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Ebola: csak a betegek 3 százaléka fertőző

A 2014-15-ben Nyugat-Afrikában tomboló ebolajárvány fertőzöttjei mintegy 3 százalékának számlájára írható a kórokozó továbbadása az összes eset 61 százalékának - állapította meg egy új tanulmány.

Az úgynevezett szuperterjesztők problémája olyan jelentős, hogy jobban meg kell ismerni a jelenséget, azonosítani és járványok idején megkeresni őket, hogy kordában lehessen tartani a kórokozó terjedését - írták a kutatók az amerikai

tudományos akadémia lapjának (PNAS) aktuális számában.

A 2014-25-ös nyugat-afrikai ebolajárványban több mint 28 600-an fertőződtek meg, a halálos áldozatok száma mintegy 11 300 volt.

A kutatók a Sierra Leone fővárosában, Freetownban és környékén előfordult eseteket vizsgálták meg. Megnézték, hol és mikor bukkant fel egy-egy fertőzés, ebből kirajzolódott, hogy egy fertőzött hány másik embernek adta tovább a kórokozót.

Az derült ki, hogy a legtöbb betegnél rövid volt a fertőzési idő és kevés embernek adták tovább a kórokozót, míg volt néhány fertőzött, akinél ez az időszak tovább tartott és sokkal többen kapták el tőlük a vírust. A 15 év alatti gyerekek és a 45 évnél idősebb felnőttek tartoztak leginkább a szuperterjesztők közé.

Egyelőre nem tudni, biológiai vagy társadalmi okok számlájára írható, hogy pont ez a két korcsoport adja a legtöbb szuperterjesztőt, erre feltétlenül választ kell még kapni - olvasható a tanulmányban, amely a Princeton Egyetem, az Oregoni Állami Egyetem, a londoni trópusi betegségek intézete, az Imperial College London és az amerikai országos egészségügyi intézet (NIH) tudósainak együttműködésében készült.

Más járványok, többek között az atípusos tüdőgyulladás (SARS) és a közel-keleti légzőszervi tünetegyüttes (MERS) idején is léteztek szuperterjesztők: egyetlen MERS-vírusos beteg 82 embert fertőzött meg Dél-Koreában 2015-ben.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×