A versenypályázatok felfedező kutatásokat ösztönző idei konstrukciói hozzájárulnak ahhoz, hogy a már eredményes kutatói műhelyek új programokat kezdeményezhessenek, valamint a 2016-ban kidolgozott posztdoktori ösztöndíjrendszer mellett a fiatal kutatók saját kutatócsoportot hozhassanak létre és a kutatások nemzetközi projektek keretében is folytatódhassanak - közölte az NKFI Hivatal.
A hivatal tájékoztatása szerint a tavalyi növekedés után újabb 1 milliárd forinttal, 8 milliárd forintra emelkedett a kutatói kezdeményezésű témapályázatok kerete, ezt egészíti ki a kizárólag fiatal kutatók által pályázható, hasonló konstrukció 1,5 milliárd forinttal, valamint a nemzetközi együttműködésen alapuló témapályázatokat ösztönző felhívás további 1 milliárddal.
Megnyílt a posztdoktori kiválósági program is 1,5 milliárd forintos keretösszeggel, amely a már doktori fokozattal rendelkező, negyven év alatti kutatók bérjellegű támogatásával járul hozzá a tudományos műhelyek erősödéséhez Magyarországon.
Tavaly négy tudományterületi csoportban - Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kollégiuma; Matematikai, Fizikai, Kémiai és Mérnöki Tudományok Kollégiuma; Orvosi és Biológiai Tudományok Kollégiuma; valamint Agrár-, Környezet-, Ökológiai és Földtudományok Kollégiuma - összesen 1145 kutatói kezdeményezésű témapályázat érkezett az NKFI Hivatalhoz.
A pályázói kedv növekedett az elmúlt évekhez képest: a benyújtott projektjavaslatok összesített támogatási igénye csaknem 34 milliárd forint volt, ami a megelőző évhez viszonyítva 42 százalékos, 2014-hez viszonyítva pedig 62 százalékos emelkedést jelent. Ezen belül a 40 évesnél fiatalabb pályázók száma közel két és félszeresére emelkedett, ez is indokolta, hogy idén a fiatal kutatók részére már külön felhívás jelent meg - közölte az NKFI Hivatal.