eur:
413.93
usd:
396.7
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória

Ilyen együttműködés még nem volt

A világon elsőként az MTA Energiatudományi Kutatóközpontja kapta meg a lehetőséget arra, hogy intézményi együttműködést alakítson ki a nukleáris védettségi kutatások területén a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel. Az erről szóló dokumentumot Horváth Ákos, a kutatóközpont főigazgatója vette át Bécsben - közölte az akadémia.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) Törvényszéki Analitikai Célú Tudományos Együttműködő Központja (IAEA Collaborating Centre for Nuclear Forensics) decemberben kezdi meg működését az MTA Energiatudományi Kutatóközpontjában. A NAÜ más területeken működtet ugyan együttműködő kutatóközpontokat, de nukleáris törvényszéki területen és ezzel együtt a nukleáris védettség témakörében ez számít az elsőnek - olvasható az akadémia közleményében.

A nemzetközi szervezet döntésével az akadémiai kutatóközpont több évtizedes kutatómunkáját és eredményeit ismerte el.

A korábbi évek munkáját és az MTA Energiatudományi Kutatóközpont elkötelezettségét is értékelve döntött úgy az ügynökség, hogy elismeri az MTA EK-t Tudományos Együttműködő Központnak a nukleáris védettségi területen. Ennek keretében a különféle kutatás-fejlesztési programok mellett olyan feladatokkal is megbízza majd az MTA EK-t, mint például a világon egyedülállóan bevezetett, egyhetes gyakorlattal egybekötött nukleáris törvényszéki tréningek, valamint három hónapos komplex ösztöndíjprogram lebonyolítása, amellyel a teljes törvényszéki folyamatot megtanítják a jelentkezőknek.

A világszerte jelen lévő és fokozódó terrorfenyegetettség elleni küzdelem egyik alapja, hogy az ügynökség mindenekelőtt igyekszik a tagállamok nukleáris védettségét erősíteni, amelynek szerves része a nukleáris törvényszéki analitika megléte, felfejlesztése.

A Magyarországon meglévő több évtizedes szaktudás, tapasztalat jó alapokat jelentett ahhoz, hogy az MTA EK-ban létrejöjjön egy ilyen jellegű regionális, illetve nemzetközi kutatólaboratórium.

Az MTA EK aktív részvételét mutatja a területen az elmúlt években befogadott rendezvények sora is, mint például a Globális Nukleáris Terrorizmus Elleni Szervezet (Global Initiative to Combat Nuclear Terrorism, GICNT) vagy a Nukleáris Törvényszéki Munkacsoport (Nuclear Forensics International Working Group, ITWG) rendezvényei.

Az MTA EK ezen a területen szorosan együttműködik nemcsak a nemzetközi partnerekkel, de a hazai hatóságokkal is - írták a közleményben.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×