„Szinte egy vírustengerben élünk, rengeteg van körülöttünk, de nem kell mindet rossznak felfogni, sőt van olyan, ami kimondottan hasznos a növények számára. Mindannyiunkban vannak vírusok, általában csak akkor bújnak elő, amikor egy betegség legyengíti a szervezetünket. Vannak erős kórokozóképességű vírusok, azok veszélyesek, ilyen az Ebola-, a Zika-vírus” - mondta Harrach Balázs.
A virológus kiemelte, egy részük nem új, csak eddig nem ismerték őket.
„A csoportom vadállatokból új vírusokat gyűjt. Nálunk minden szakdolgozó találhat ilyeneket, mert eddig senki sem nézte ezeket az állatokat. Olyan molekuláris technikák állnak a rendelkezésünkre, amelyekkel ki tudjuk mutatni a vírusokat akkor is, ha nem okoznak semmit” - fejtette ki Harrach Balázs.
A bioinformatikus elmondta, nagyon sok a vírus, ha nem is végtelen a számuk. A kutatókat izgatja, mennyi lehet.
„A legújabb vizsgálatok a tengerben folytak, döbbenten látták, hogy a szinte átlátszó vízben is hetvenmillió vírusrészecske van milliliterenként, tehát valami borzalmas mennyiségű vírus van. A Földön lehet kétszázmillió tonnányi vírus. A teljes biomassza 10 százaléka is lehet vírus. Először végtelennek tűnt a számuk, de most már kezdik ugyanazokat is megtalálni” - fejtette ki Harrach Balázs.
A virológus jelezte, szinte egy nap alatt meg lehet egy vírust „szekvenálni”, az örökítőanyag tervrajza elkészíthető, de abból egy vakcinát készíteni sokkal hosszabb idő.
„Előállítani egy vakcinát évek munkája szokott lenni, ki is kell próbálni - arra megy el inkább az idő” - tette hozzá Harrach Balázs.