Infostart.hu
eur:
400.33
usd:
344.48
bux:
0
2025. július 16. szerda Valter

Másképp működik az emlékezet, mint korábban gondolták

Az emlékezetről és annak idegrendszeri összefüggéseiről beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában Racsmány Mihály, az MTA Nemzeti Agykutatási programjának kutatócsoportjának vezetője.

Az emlékezet működését kellene összehangolni a pedagógiai gyakorlatokkal – vetette fel az MTA Nemzeti Agykutatási programjának kutatócsoport vezetője. Racsmány Mihály szerint még csak most kezdik megérteni a memória idegrendszeri hátterét.

„Az emlékezetkutató különböző diszciplínák nagyjából ma már egyetértenek abban, hogy az idegrendszer az emlékezés folyamatában konstruálja meg az emlékeket. Bizonyos töredékeket eltárolunk, az, hogy mik ezek és miért pont ezeket tároljuk, legalább annyira izgalmas kérdés, mint az, hogy ezekből hogyan konstruálunk emlékeket.”

Az emlékezetkutató elmondta, hogy az idegrendszerben azonosítani lehet egyes memóriák mélységét.

„Amíg nem jók a pszichológiai és a pszichológiai modellekre épülő idegrendszeri modelljeink az emlékezet működésével kapcsolatban, addig esélyünk sincs arra, hogy olyan biológiai eszközeink legyenek, amellyel beavatkozhatunk ennek a rendszernek a működésébe, akár fejlődési, akár pszichiátriai, neurológiai zavarokról beszélünk.”

Racsmány Mihály hangsúlyozta, hogy a mindennapi kommunikáció is az emlékezetre alapul. Ráadásul ezt segíti az életünk során addig megszerzett tudás is.

Az, hogy mennyire vagyunk magabiztosak, és ez az információ milyen erős, mik a kontextuális információk, különböző idegrendszeri hálózatok irányítják. Vannak már olyan módszerek, amelyekkel ezeket azonosítani lehet, ez nagyon fontos az emlékezetet érintő betegségek orvoslásához.

„Nagyon sok kutatás azért ragadt be évtizedeken keresztül, azért nincs még megoldás számos problémára, például az Alzheimer-kórra, mert egy leegyszerűsített memóriamodellből közelítették meg a kutatók, de nem úgy működik az idegrendszer” - fogalmazott az MTA Nemzeti Agykutatási programjának kutatócsoport vezetője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Donald Trump döntött – mi megnéztük, milyen fegyverek fogják megváltoztatni az ukrajnai háborút

Donald Trump döntött – mi megnéztük, milyen fegyverek fogják megváltoztatni az ukrajnai háborút

Az amerikai elnök és a Washingtonban tárgyaló NATO-főtitkár közösen jelentette be, hogy Ukrajna nemcsak légvédelmi fegyvereket kaphat, hanem olyanokat is, amelyekkel az orosz hátországot támadhatja.

Balatoni szezon: beütött a fordulat

A Balaton-régión belül más-más képet mutatnak az egyes települések vendégforgalmi adatai, de a szállásadók összességében minimális növekedést tapasztalnak a foglalások számában az elmúlt időszakban – mondta az InfoRádióban a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke. Somlyai Zoltán bizakodó, de megemlítette a régi tapasztalatot: a balatoni turizmus nagyon időjárásfüggő..
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.16. szerda, 18:00
Latorcai Csaba
a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára
Kiderült, mit gondolnak a magyarok az AI-forradalomról - Több kérdésben lesújtó vélemény érkezett

Kiderült, mit gondolnak a magyarok az AI-forradalomról - Több kérdésben lesújtó vélemény érkezett

Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre nagyobb hatással van a mindennapi életre, a magyarok túlnyomó többsége már most ismeri a technológia alapjait, és bízik benne, hogy a vállalatok felelősen használják az adatokat – derül ki az Ipsos legfrissebb nemzetközi AI Monitor 2025 kutatásából. A felmérés szerint az emberek nem bíznak abban, hogy az állam felelősségteljesen tudja szabályozni a mesterséges intelligenciát. A hazai válaszadók ebben a kérdésben a legpesszimistábbak közé tartoznak, és nem látják optimistán az AI gazdaságra gyakorolt hatását sem - derül ki az Ipsos közleményéből. November 25-ei AI & Digital Transformation konferenciánkon hasonló témákról is szó lesz, érdemes már most regisztrálni az eseményre!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×