eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla

Készülhet a zikavírus elleni oltóanyag!

Európai kutatók csütörtökön bejelentették, hogy hatékony antitesteket fedeztek fel, amelyek képesek a zikavírus semlegesítésére, felfedezésük megnyitja az utat a magzatoknál agyi rendellenességet okozó vírus elleni oltóanyag kifejlesztése előtt.

A laboratóriumi kísérletekben az ellenanyagok képesek voltak a zikavírus és a denguelázat okozó vírusok semlegesítésére, "ez elvezethet univerzális oltóanyag kifejlesztéséhez" - írták a kutatók a Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban.

Az antitestek nagy fehérjemolekulák, amelyeket az immunrendszer termel azért, hogy felismerje és semlegesítse a szervezetbe került idegen baktériumokat és a vírusokat. Egy adott antigénhez kötődnek, azaz minden antigénhez csak az ellene képződött antitest kapcsolódik. Az antitesteket az immunrendszer B-sejtjeiből származó plazmasejtek termelik és választják ki.

A párizsi Pasteur Intézet, a londoni Imperial College és a bécsi Orvostudományi Egyetem szakemberei, akik régóta kutatnak a denguevírust semlegesíteni képes antitestek után, tanulmányukba bevonták a zikavírust is. A két vírus ugyanis hasonló. Mindkét vírust ugyanazok az Aedes nemzetségbe tartozó szúnyogok terjesztik, és mindkét vírus a flavivírusok családjába tartozik, csakúgy, mint a sárgaláz és a nyugat-nílusi vírus.

A tudósok kiválasztottak két EDE antitestet, amelyek képesek a denguevírus semlegesítésére és felfedezték, hogy közülük az egyik különösen hatékony a zikavírus semlegesítésére. Sikerült megtalálni azt a pontos helyet, ahol a zikavírust körülvevő fehérjéhez tudják ezt az antitestet kapcsolni és felfedezték, hogy az antitest ugyanúgy működik, mint a dengue esetében.

A felfedezés bejelentése egybeesik egy másik, szintén csütörtökön közzétett tanulmánnyal, amelynek készítői megállapították, hogy denguevírus általi korábbi fertőzés súlyosbítja a zikafertőzés hatását.

Brit, francia és thaiföldi kutatók laboratóriumi vizsgálatokban kimutatták, hogy zikavírus a szervezet védekező képességét "trójai falónak" használja, ezáltal észrevétlenül juthat be az emberi sejtbe, ahol aztán gyorsan replikálódik. "Ez lehet az oka annak, hogy a jelenlegi zikajárvány ilyen súlyos, és annak, hogy olyan térségekben ütötte fel a fejét, ahol a dengueláz elterjedt" - hangoztatta Gavin Screaton, a londoni Imperial College professzora.

A dengueláz az elmúlt évtizedekben drámai mértékben terjedt el: évente mintegy 390 millió megbetegedést okoz globálisan, amelyből 96 millió súlyos lefolyású az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének adatai szerint. A világ lakosságának 40 százaléka él olyan térségekben, ahol nagy a fertőzés kockázata. Brazíliában a dengueláz elterjedt betegség, idén az átlagosnál több megbetegedést jelentettek a brazil hatóságok. A zikavírus a világ 60 országában és térségében fertőz.

Címlapról ajánljuk
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

2024
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

A 2024-es év fordulatot hozott a magyar belpolitikában. Megjelent egy új szereplő, majd egy párt, maga mögé állította az ellenzéki szavazókat, és két nagy szemben álló politikai tábor alakult ki az országban. Az InfoRádió összeszedte 2024 legfontosabb belpolitikai eseményeit.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×