eur:
394.85
usd:
356.49
bux:
73003.59
2024. szeptember 15. vasárnap Enikő, Melitta

Leopárdot esznek az óriási csimpánzok

Egy helyi legenda szerint a kongói őserdő mélyén élő majmok oroszlánokat esznek, halat fognak és vonyítanak a Holdra. Európai tudósoknak sikerült a szokatlan csimpánzok közelébe kerülniük, és ha nem is igazolták a legendát, figyelemre méltó felfedezéseket tettek.

A főemlősök élőhelyéhez nyugati kutatók sokáig nem jutottak el a térségben dúló harcok miatt. Végül azonban sikerült, és a tudósok először nem akartak hinni a szemüknek: a csimpánzok szokatlanul nagyra nőttek, egyedülálló kultúrával bírnak, és kifejezetten kedvelik a nagymacskák húsát.

Cleve Hicks, az Amszterdami Egyetem kutatója részletesen beszámolt megfigyeléseiről, miután másfél évet töltött Közép-Afrika dzsungelében.

Az egyik legmeglepőbb felfedezésük az volt, amikor csimpánzokat egy leopárd teteméből láttak falatozni. Abban nem lehettek ugyan biztosak, hogy a főemlősök végeztek az állattal, de megértették, miért tartják az itteni csimpánzokat oroszlánevőknek.

Bátrak

Figyelemre méltó az is, hogy az itt élő főemlősök egyáltalán nem félnek az embertől. Sőt, olyan magabiztosak, hogy sokszor a földön elkészített "fészkekben" alszanak, amit máshol még nem figyeltek meg.

"Hogy alhatnak a földön, amikor oroszlánok, leopárdok, elefántok, bölények és más veszélyes állatok kószálnak erre?" - tette fel a kérdést Cleve Hicks.

A szakember szerint a méretes csimpánzok valószínűleg vadásznak az említett állatok egy részére, így azok inkább békén hagyják őket.

Erősek

A kutató hozzátette: a főemlősöknek egy meglehetősen nyers, de igen hatékony problémamegoldási módszerük van. A tudósok több száz széttört csigaházat és kemény héjú gyümölcs maradványait találták meg, láttak csimpánzokat, amelyek termeszvár-darabokat aprítottak a sziklákon, és egy teknős maradványait, amelyet szinte biztosan a helyi nehézfiúk törtek darabokra.

A kutatók által egy közeli településről Bili csimpánzoknak elnevezett állatok - sok afrikai társukhoz hasonlóan - növényi szárakkal pecáznak hangyákat, csakhogy itt némely eszköz hossza elérte a két és fél métert is!

Lenyűgöző a főemlősök érintetlen populációja is, amely szinte egyedülálló a világon. A tudósok 7 ezer négyzetkilométert fésültek át, és mindenütt Bili csimpánzokkal találkoztak.

A szakemberek ugyanakkor félnek attól, hogy a kormányzati hatalom teljes hiánya a Bili csimpánzokat is végveszélybe sodorhatja, mert legyenek bármilyen erősek és magabiztosak, az ember fegyverei ellen nem védekezhetnek.

Címlapról ajánljuk

Óránként 8 centi emelkedés - Így áll a Duna vasárnap délelőtt

Naponta egy métert emelkedik a Duna vízszintje, már most 4 méter fölött jár, a rekord 891 centi, a tetőzést pedig a hét második felére várják. A rakpartokat most felejtsük el, de a Margitsziget szerelmesei is kezdhetik áttervezni a hetet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.16. hétfő, 18:00
Toroczkai László
a Mi Hazánk elnöke, parlamenti frakcióvezetője
Most érdemes kriptóba tenni a pénzünket?

Most érdemes kriptóba tenni a pénzünket?

A bitcoin mellett az altcoinok piacán is kivárást láthattunk az előző hetekben a tőzsdéken, mivel a befektetők továbbra is az amerikai elnökválasztással kapcsolatos eseményekre figyelnek. Ahogy azonban közeledünk a novemberi választáshoz, úgy válik egyre fontosabbá pozícionálni magukat a piaci szereplőknek a lehetséges kimenetelekre. A bitcoin kapcsán már láthattunk az utóbbi napokban 80 ezer és bőven 100 ezer dollár feletti célárakat is, van azonban egy másik token is, amely nagy rali előtt állhat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×