eur:
411.63
usd:
395.4
bux:
79669.39
2024. november 22. péntek Cecília
Moszkva, 2017. szeptember 9.Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség, a FIFA elnöke (b) és Vlagyimir Putyin orosz elnök a labdarúgó-világbajnokságok győztesének járó trófeával a 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnokság nyitóünnepségének és nyitómérkőzésének, valamint döntőjének otthont adó moszkvai Luzsnyiki Stadionban 2017. szeptember 9-én. A zürichi FIFA-múzeumban őrzött kupa 123 nap alatt összesen 26 ezer kilométert megtéve 24 orosz városban, illetve a világ ötven országában lesz látható. (MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)
Nyitókép: Szergej Ilnyickij

Oroszország PR-jópontokat remél a vb-től

Oroszország azt reméli, hogy a futball-világbajnokság megrendezésével csökkentheti nemzetközi elszigeteltségét. A külvilág egy része azonban nem akarja elfelejteni, hogy milyen politikai hangulatban tartják a focifiesztát.

Oroszország masszív lobbizás után szerezte meg 2010-ben az idei labdarúgó-világbajnokság rendezési jogát. Az egy hónapon át tartó tornát 11 város 12 helyszínén tartják a Balti-tengeren fekvő Kalinyingrádi enklávé és a legdélibb helyszín, Szocsi között.

És bár az évek során Moszkva viszonya különösen elmérgesedett Ukrajnával, az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával, Vlagyimir Putyin elnök hazája barátságos arcát próbálja mutatni, azt remélve, hogy profitálhat a futballt övező ünnepi hangulatból.

Az orosz rendezőbizottság legújabb promóciós klipjében Putyin a Kremllel a háttérben arról beszél, milyen megtiszteltetés és öröm az országnak üdvözölni a nemzetközi futballfamíliát.

„Megnyitottuk országunkat és megnyitottuk a szívünket”

– mondja, majd angolul hozzáteszi: „Welcome to Russia”.

Az orosz kormánymédia közben a repülőgépből kiugró és a stadionhoz ejtőernyővel érkező Specnaz-kommadósok videójával próbálta megnyugtatni a külvilágot, hogy megvédik a vendégeket az esetleges támadásoktól.

Az angol csapat már megérkezett Szentpétervár környékére, ahol – a két ország viszonyát elmérgesítő Szkripal-ügy ellenére – mosolygós helyi lakosok kíváncsiskodtak, és várták az angol válogatott buszának érkezését. Csecsenföldön a helyi erős ember, Ramzan Kadirov fotóztatta magát Mohamed Szalah-val, a Liverpool egyiptomi sztárjával.

Aktivisták azonban nem akarják feledtetni a politikát. A vb-poszterekből mémeket csináltak, az egyiken egy vegyvédelmi ruhás ember látható a Novicsok felirat felett, amint egy koponyával „dekázik” – utalva a Szergej Szkripal ex-kém és lánya Salisburyben történt megmérgezésére.

David Cameron volt brit miniszterelnök pedig arra utalt, hogy szerinte az oroszok kenőpénzekkel szerezték meg a vb rendezési jogát, noha a FIFA belső vizsgálata nem talált erre bizonyítékot.

A britek körében botrányt kavart az is, hogy Robbie Williams popsztár énekel majd a megnyitón. Bill Browder befektető és Kreml-ellenes aktivista azzal vádolta meg, hogy

„eladta a lelkét Putyin diktátornak”.

Stephen Doughty brit munkáspárti képviselő pedig ezekkel a szavakkal igyekezett lebeszélni a moszkvai megnyitóról: „Orosz gépek bombázzák a szíriai civileket, az orosz állam embereket mérgez meg a brit utcákon, üldözi melegeket Csecsenföldön és máshol, és aláássa a demokráciákat. Gondolom, Robbie Williams ezekről is szót ejt majd?” – tette fel a kérdést.

Kommentátorok szerint Moszkva ugyanakkor azt várja, hogy kicsit nyithat nyugat felé a vb-vel. Ebben segítette Donald Trump amerikai elnök, aki megosztotta a nyugati vezetőket.

Putyin elnök például nemrég Ausztriában járt, Emmanuel Macron francia elnök pedig a brit hivatalos személyiségek bojkottját figyelmen kívül hagyva elutazik Oroszországba – ha a francia válogatott bejut az elődöntőbe.

„A vb jó befektetés Putyin emberei szerint. Javítani fogja Oroszország megítélését. Különben is, ennél rosszabb úgy sem lehet” – mondta az Independentnek Konsztantyin Gaze független kommentátor.

Címlapról ajánljuk
Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Hiába zajlott le már több, mint két hete az amerikai elnökválasztás, a "Trump trade" továbbra is dübörög, sőt, a januári beiktatást követően akár még markánsabb kilengések is jöhetnek. A 100 ezer dolláros álomszint körül táncol a bitcoin, de nem csak a kriptotér lett nagyon izgalmas, a befektetők gőzerővel keresik, hogy melyik szektorok profitálhatnak a republikánus elnök második ciklusából. Egy ilyen történelmi jelentőségű választást követően, ebben a turbulens és bizonytalan geopolitikai környezetben adódik a kérdés: mi az, amit még nem áraztak be a piacok? Melyik szektor, mely vállalatok nyerhetnek még nagyot Donald Trump elnökségével hosszabb távon? Ezzel kapcsolatban mutatunk most egy izgalmas lehetőséget, amiben egyébként nem csak Donald Trump miatt lehet most nagy fantázia.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×