eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Johan Neeskens in action for FC Barcelona during the season 1977/1978 (Photo by VI Images via Getty Images)
Nyitókép: VI Images via Getty Images

Elhunyt a világklasszis holland futball-legenda

Életének 75. évében elhuny Johannes Jacobus, egyszerűen Johan Neeskens, kétszeres világbajnoki ezüstérmes, az 1970-es évek egyik legjobb labdarúgója.

Johan II. Így, egyszerűen, de semmiképpen sem hivatalosan. Mégis a fél világ így nevezte, esetleg még hozzábiggyesztette: a nagy Johan szárnysegédje a válogatottban és az Ajaxban, aztán a Barcelonában. Ő maga sem érezte a meghatározást pejoratívnak, de mi tartozunk annyival neki és a játékának: Johan Neeskens volt a hetvenes évek egyik legjobb futballistája. Két világbajnoki ezüstérmet nyert, miközben olyan csapatokban futballozott, mint a csúcson lévő Ajax, aztán a Barcelona, s nem utolsósorban a Cosmos.

Nézzük először a nacionáléját! 1951. szeptember 15-én született Heemstedében. Pályafutásának csapatai az RC Heemstede (1967–1970), az AFC Ajax (1970–1974), a Barcelona (1974–1979), a Cosmos (1980–1984), az FC Groningen (1985–1986), a Kansas City (1986–1987), majd két kis svájci klub, az FC Baar (1988–1989) és az FC Zug (1989–1990) voltak. Tekintélyes dicsőséglistáján szerepel két holland bajnoki cím (1972, 1973), két Holland Kupa-győzelem (1971, 1972), egy spanyol Király-kupa-győzelem (1978), az NASL bajnoki címe (1980), három BEK-győzelem (1971, 1972, 1973), valamint egy-egy Szuperkupa- (1972), Világkupa- (1972) és KEK-győzelem (1979). A holland válogatottban (1971. november 11.–1981. november 18.) 49 mérkőzésen 17 gólt szerzett. Kétszeres világbajnoki ezüstérmes (1974, 1978), Európa-bajnoki bronzérmes (1976). Az Év játékosa Spanyolországban 1976-ban. Ahogyan mondani szokták: nem rossz. De mi minden van a „száraz” számadatok mögött! A pályafutására visszagondolva felidézhető egy három évtizeddel ezelőtti, trieszti beszélgetés, amelyben mesélt a pályafutása legfontosabb pillanatairól.

Beszélt arról, mit jelentett számára a holland válogatottban játszani: „Népszerűek voltunk valamennyien. Csodálatos élményt jelentett ebben a csapatban futballozni, hiszen ez a világ egyik legjobb gárdája volt, két egymást követő világbajnokság döntőse. Otthon talán Johan volt a legnépszerűbb, s ez így volt rendjén, hiszen ő volt a holland futball első számú sztárja, s szerintem az idő tájt a világ legjobbja is egyben. Nagyon szerettem vele együtt játszani.”

Elmondta, miért igazolt három, az Ajaxszal nyert BEK-siker után, Cruyffot követve a Barcelonához: „Akkor már négy évet – igaz, négy különösen sikeres évet – töltöttem az Ajaxnál, s miután ismert volt, hogy lejár a szerződésem a klubnál, megkerestek a Barcelona vezetői. Tárgyaltam az elnökkel, s természetesen a klub akkori edzőjével, Rinus Michelsszel is. Minden szempontból kedvező volt a katalánok ajánlata, s természetesen az sem volt mellékes, hogy Johan is ott volt. Spanyolországban sokkal többet kerestem, mint az Ajaxnál, de nem is ez a lényeg. Azt gondolom, egy futballistának nincs annál fontosabb, hogy nagy közönség előtt játsszon. Mi minden hazai meccsünket több mint százezer néző előtt futballoztuk végig. Tomboló arénában. A mérkőzések hangulata alapvetően más volt, mint Hollandiában. Nem beszélve arról, hogy sokkal több „éles" meccsünk volt, mint otthon. Sajnos, nem voltunk olyan sikeresek, mint az Ajaxszal, egyszer megnyertük a spanyol kupát, aztán a Barcelona már Cruyff nélkül KEK-győztes lett 1979-ben. Ez minden.”

Persze, szóba került az 1974-es világbajnokság, maga a nyugatnémetek elleni aranymeccs, illletve az addig vezető gól. Abból a korszakból három gólját tartotta Johan Neeskens a legfontosabbnak. Kezdte a keletnémeteknek lőtt látványos találatával, amelyet szinte a földön fekve lőtt: „Jól emlékszem rá, átjött egy védőn a labda, úgy került elém. De például a braziloknak lőttre sokkal szívesebben emlékszem, végül is az biztosította be a helyünket a fináléban. Ezt, meg a döntőbeli tizenegyest tartom pályafutásom akkori korszakában a legfontosabb góloknak.”

A döntő második percében tizenegyest lőhetett Sepp Maiernek: „Korábban már lőttem egy tizenegyest a tornán, a bolgárok ellen, de a döntő természetesen egészen más volt. Leginkább arra emlékszem, hogy borzasztó ideges voltam. Huszonkét évesen a világbajnoki döntő második percében tizenegyest rúgni, képzelheti, mit jelentett. Alig volt még játékban a labda, talán ha egyszer, vagy kétszer értem hozzá. Mondom, hihetetlenül ideges voltam, aztán meg ugyanilyen szerencsés, mert bebombáztam Sepp Maier kapujába a labdát.”

Nem szégyellte bevallani, sírt az elveszített döntő után: „Huszonkét éves voltam, s olyan egyszerűnek láttam a világot. Olyan csapatunk volt, amely a németeket kivéve mindenki szerint a legjobb, támadó futballt játszva került a világbajnoki döntőbe, s ott már a második percben vezetett a házigazda csapat ellen. Valamennyien úgy éreztük, nyerni fogunk, világbajnokok leszünk. De hát ilyen a futball. Csak nagyon nehéz volt ezt ott, akkor megemészteni.”

Négy évvel később a hollandok újra döntőt játszottak az aktuális rendező ország válogatottjával, s megint kikaptak. Igaz, nagyon balszerencsés körülmények között. Johan II azonban évekkel később már büszkeséggel és nem csalódással gondolt vissza a Buenos Aires-i fináléra: „Hány ország válogatottja, hány futballista egyszer sem jut el a világbajnoki döntőbe, nem, hogy kétszer! Büszke vagyok a pályafutásomra. De azért ha 1978-ban bemegy Robby Rensenbrink labdája a kilencvenedik percben, azért biztosan boldogabb lennék. Így alighanem mindannyiunk szívében maradt egy kis tüske.”

Címlapról ajánljuk
Kölyöknevelőket keresnek vakvezető kutyákhoz

Kölyöknevelőket keresnek vakvezető kutyákhoz

Önkéntes kölyöknevelők jelentkezését várja az ország teljes területéről a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola. A kutyás tapasztalat egyébként nem feltétel, a kutya szeretete annál inkább – nyilatkozott az InfoRádióban az alapítvány koordinátora.

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 22. 11:41
×
×
×
×