eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Szurkolók a labdarúgó OTP Bank Liga 21. fordulójában játszott a Ferencvárosi TC - MOL Fehérvár mérkőzésen a Groupama Arénában 2020. február 14-én.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Milyen csapdákat kell elkerülnie a Ferencvárosnak?

Ha valami negyedszázadonként egyszer történik meg egy klub életében, nyugodtan nevezhetjük futballtörténelmi eseménynek. Ilyen a Ferencváros szereplése a Bajnokok Ligája főtábláján, miközben, persze, már most reménykedik abban minden magyar szurkoló, hogy a 2020 utáni következőre nem kell majd huszonöt évet várni. A Ferencváros sokat tehet ezért, a pályán és a pályán kívül egyaránt.

Érdemes végigpörgetni az agyunkban: vajon egy magyar klub nemzetközi sikere milyen hatással volt a klub, a csapat további négy-öt évére, akár a következő évtizedére.

A két háború közötti magyar futballig visszamenve, szögezzük le gyorsan: a sikerek nem hajtottak egyben direkt anyagi hasznot, legfeljebb külföldön növelték, vagy még tovább növelték az egyesület hírnevét.

A Ferencváros nevezetes győzelme 1929-ben, az uruguayi válogatott ellen újabb meghívást szült, más kérdés, hogy a következő dél-amerikai túra már nem sikerült ugyanolyan jól. Ugyanezt mondhatjuk, például, a Vasas 1967-es Hexagonal-kupa-győzelméről, ami járt ugyan anyagi haszonnal, de nem a Vasas, hanem az országos sporthivatal számára. A piros-kékeket ellenben visszahívták a következő esztendőben is Chilébe.

Az Újpest történetének első nagy nemzetközi sikere a genfi Bajnokok Tornája 1930-as megnyerése volt, ez leginkább erkölcsi sikert jelentett, túl azon, hogy a lila-fehérek az előző ősszel már megnyerték a régió legfontosabb trófeáját, a Közép-Európai Kupát, a csapat nevét Európa bizonyos részein a svájci diadal tette igazán ismertté.

A nemzetközi kupák magyar sikerei 1955 és 1990 között ugyancsak elsősorban erkölcsi sikert jelentettek, azokat az éveket magyar szempontból nehéz lenne a piacgazdaság, vagy a futballüzlet kategóriákkal rokonítani.

A Ferencváros ellenben – magyar viszonylatban – óriási pénzeket keresett az 1995-ös BL-szerepléssel, ez az UEFA akkori adatai alapján 508 millió forintra becsülhető, sőt Bocsák Miklós könyvében (Mit tettek a Fradival?) 706 millió forintos becsült összeg szerepel. Talán még nem is voltunk túl a magyar futballt is átszövő vadkapitalizmus korszakán, azóta sem derült ki igazán, mire folyt el a tetemes összeg. A játékosoknak okkal kifizetett jutalmakon kívül (körülbelül 80 millió forint), s a költségek levonása után is rengeteg pénz maradt, amelyet ellenben elvitt más szakosztályok horribilis adósságainak konszolidálása, a felelőtlen gazdálkodás, s nem utolsósorban a rossz játékospolitika.

Azt remélhettük, hogy Debreceni VSC-nél tanultak a Ferencváros hibás lépéseiből. A Loki – noha a klub egyszer sem közölt ilyen jellegű adatokat, az UEFA hivatalos tájékoztatóiból kalkulálhatóan – körülbelül két és félmilliárd forintot keresett a 2009 őszi BL-szereplésen. Az akkori klubigazgató, Bartha Csaba úgy nyilatkozott a Nemzeti Sportnak 2010 márciusában, hogy az UEFA-tól megérkezett a várt összeg nagy része, s hozzátette: „Habár a kiadásaink a rengeteg utazással nőttek, költségvetésünk így sem éri el az évi egymilliárdot, szóval természetesen nyereséggel zártuk a BL-szereplést.”

A klubvezető ugyanabban az interjúban úgy fogalmazott: „Játékospolitikai, futballstratégiai szempontból semmilyen változás nem lesz. Nem lesznek horribilis fizetések, a bevétel egy részét az utánpótlásba fektetjük. Azt azért látni kell, most sem jött el a Kánaán, a klubnak a BL-szerepléssel nem lett több szponzora, sőt a meglévők többsége kevesebbet tud csak adni a korábbinál.”

Kétségtelen, hogy a debreceni utánpótlás sokat profitált a BL-szereplésből. Bács Zoltán, aki ma a Debreceni Egyetem kancellárja, tíz éve a DE Agrárcentrumának elnökhelyetteseként nyilatkozott: „Tíz éve érlelődő gondolat az akadémia megalapítása, majd mintegy másfél éve a város, a klub és az egyetem megegyezett benne, hogy mindenki hozzáteszi a magáét. A nyolcszázmilliós beruházásból háromszázmillióval a Loki, háromszázzal a város veszi ki a részét, kétszázmilliót pályázaton keresztül igyekszünk begyűjteni. Szeptemberben a tizenkét évesek harminckét tagú csoportja kezdi meg a tanulmányait, kétezer-tizenegyre pedig elkészül a tíz futballpályát is magába foglaló akadémia.”

A DVSC a következő évben eljutott az UEFA-kupa főtáblájára, ez a két ősz jelentette a csúcsot a város futballéletében. Alkalmasint az akkori tulajdonos is úgy érezte, hosszú távon már nem tud versenyezni – anyagilag – a megerősödött riválisokkal, ez pedig azzal jár, hogy a csapat játékereje is gyengébb lesz a vetélytársakénál. A DVSC 2014-ben még megnyerte a bajnokságot, de attól kezdve megindult a lejtőn. Mindazonáltal semmi sem jelezte előre azt a zuhanást, ami tíz évvel a fényes európai napok után elérte a csapatot: kiesett az NB II-be.

Mi ad reményt arra, hogy a Ferencváros nem követi el az elődök hibáit?

Leginkább a háttér. Az, hogy a zöld-fehérek az utóbbi években nagyon tudatosan építkezve alakították a pályán szereplő csapat mellett a pályán kívüli életüket is, ami immár tökéletesen megfelel egy európai középklub működésének. Immár elhihető, hogy a megszerzett (helyesebben: elnyert) pénz katalizátorként működhet, hogy egy ciklikus építkezés kezdődjön, amely a megszerzett haszon visszaforgatásával még tovább javítja a klub és a játékosállomány minőségét.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×