eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
A győztes kínai Szun Jang a férfi 200 méteres gyorsúszás döntője után a 18. vizes világbajnokságon a dél-koreai Kvangdzsuban 2019. július 23-án.
Nyitókép: Kovács Tamás

Botrány a vizes-vb-n - Lehet tiltakozni, de az igazságot nem tudja senki

A versenyzőknek hangot kell adniuk a doppinggyanús ügyek kapcsán - vélekedett a Szun Jang-ügyről az InfoRádióban Hargitay András korábbi úszókapitány. A Nemzetközi Sportdöntőbíróság még elítélheti Szun Jangot, aki ellen a vb-n vetélytársa az éremátadáskor tiltakozott - véli Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője.

Nagy hullámokat vert a vizes-vb helyszínén és a világsajtóban is az ausztrál Mack Horton akciója, aki a 400 méteres gyorsúszás díjátadóján nem állt fel a dobogóra a szerinte doppingoló kínai győztes, Szun Jang mellé.

Hargitay András korábbi magyar úszó szövetségi kapitány szerint, ha mindenféle doppingolás mellett, illetve ellenére is úszhat a szabály szerint, akkor lehet ezzel egyet nem érteni, ettől függetlenül el kell fogadni, még ha a szabály esetleg rossz is.

"Szun Jang nem egy kellemes ember, több botránya is volt, nehéz a helyzet így is; a véleményt ki lehet nyilvánítani, más kérdés, hogy ez hogy esik a győztesnek"

- vélekedett az ügyről az InfoRádióban Hargitay András, aki szerint a sportolók is jogosan emelik fel a szavukat, ha valami szerintük nem stimmel.

Mindent egybevéve

a példátlan tiltakozást pozitívan értékeli,

mert ez jelzés a FINA felé, hogy valamit lépni kell.

Az ő idejében az NDK-úszónőkre mindenki azt mondta, hogy doppingol, de senki nem tudta bebizonyítani, és szólni sem volt lehetőség, a lebukás csak később történt meg, de olyan semmiképp sem volt, hogy valaki az éremátadáskor valahogyan tiltakozott volna.

Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője szerint a WADA hatásköre dönteni arról, ki doppingolt és ki nem, ennek ellenére szerinte

tiltakozni lehet, "sok igazság van benne".

Ő tud példát sportolói tiltakozásról, igaz, az amerikai Lilly King "csak" sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy doppingoló sportolókkal kell megküzdeni, nyilvánvalóan utalva a kínai vetélytársakra.

Szun Jang korábbi doppingügyére kitérve elmondta, egy FINA által megrendelt, versenyen kívüli ellenőrzés során keresték a sportolót, és csak nehezen találták meg, aztán pedig a mintavétel után Szun Jang arra hivatkozva, hogy az ellenőrök nem igazolták magukat kellőképpen,

testőrével széttörette a fiolát, benne a vérmintájával.

A FINA valamilyen nem ismert indokkal felmentette a sportolót, a WADA a Nemzetközi Sportdöntőbíróságnál fellebbezett, itt tart az ügy.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×