Kovács Péter, a Sportkórház teljesítmény-diagnosztikai kutató osztályának vezetője szerint az emberi teljesítmény határait feszegeti ez a világcsúcs, és azt bizonyítja, hogy élettanilag nagy állóképességre alkalmas a magasan edzett szervezet.
„A genetikának és az edzésnek ugyanolyan szerepe van”
– mondta az InfoRádiónak a szakember.
Kovács Péter fontosnak nevezte, hogy sok oxigén álljon rendelkezésre a ciklikus állóképességi sport közben. Míg egy 3,2 kilométert 12 perc alatt lefutó átlagember oxigénfelvétele 52-54 százalékos, egy ilyen élsportolónál ez a szám 80 százalék. Ehhez a szívnek alkalmasnak kell lennie, ezt folyamatosan vizsgálják is. Egy ilyen sportoló pulzusszáma akár 30 alatt is lehet.
A nagyon komoly statikai igénybevétel miatt a vázrendszernek is bírnia kell a terhelést,
fontos az ízületek amortizációjára, a gerinc és az izom védelmére nagyon kell figyelni.
Eliud Kipchoge 30 kilométer után sem lassult, 2:52 perces ezer métereket teljesített. Ehhez megfelelő genetikai háttér és speciális edzésmódszer szükséges, de kiemelkedő mentális képességekkel is rendelkeznie kell a versenyzőnek - mondta a szakember.
Kovács Péter szerint reális lehet, hogy a világcsúcs ideje kér óra alá csökken majd, ehhez a jelenlegi világcsúcstartóhoz hasonló képességű sportolók kellenek, és technikai fejlődés.