eur:
402.61
usd:
372.83
bux:
89030.81
2025. április 1. kedd Hugó
Berlin, 2018. szeptember 16.A győztes kenyai Eliud Kipchoge az eredményhirdetésen, miután új világrekorddal, 2 óra 1 perc 39 másodperccel nyert a férfiak mezőnyében a 45. berlini maratonon 2018. szeptember 16-án. (MTI/AP/Markus Schreiber)
Nyitókép: MTI/AP/Markus Schreiber

Szakértő: az emberi teljesítőképesség határait feszegeti az új maratoni világcsúcs

Vasárnap Berlinben megdőlt a maraton világcsúcsa: Eliud Kipchoge 2:01:39 óra alatt futotta le a távot. A kenyai versenyző teljesítményében a szakértő szerint a felkészülése mellett fontos szerepe volt a genetikának és a mentális állóképességnek.

Kovács Péter, a Sportkórház teljesítmény-diagnosztikai kutató osztályának vezetője szerint az emberi teljesítmény határait feszegeti ez a világcsúcs, és azt bizonyítja, hogy élettanilag nagy állóképességre alkalmas a magasan edzett szervezet.

„A genetikának és az edzésnek ugyanolyan szerepe van”

– mondta az InfoRádiónak a szakember.

Kovács Péter fontosnak nevezte, hogy sok oxigén álljon rendelkezésre a ciklikus állóképességi sport közben. Míg egy 3,2 kilométert 12 perc alatt lefutó átlagember oxigénfelvétele 52-54 százalékos, egy ilyen élsportolónál ez a szám 80 százalék. Ehhez a szívnek alkalmasnak kell lennie, ezt folyamatosan vizsgálják is. Egy ilyen sportoló pulzusszáma akár 30 alatt is lehet.

A nagyon komoly statikai igénybevétel miatt a vázrendszernek is bírnia kell a terhelést,

fontos az ízületek amortizációjára, a gerinc és az izom védelmére nagyon kell figyelni.

Eliud Kipchoge 30 kilométer után sem lassult, 2:52 perces ezer métereket teljesített. Ehhez megfelelő genetikai háttér és speciális edzésmódszer szükséges, de kiemelkedő mentális képességekkel is rendelkeznie kell a versenyzőnek - mondta a szakember.

Kovács Péter szerint reális lehet, hogy a világcsúcs ideje kér óra alá csökken majd, ehhez a jelenlegi világcsúcstartóhoz hasonló képességű sportolók kellenek, és technikai fejlődés.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Milyen titkok derültek ki az elmúlt napokban a The New York Timesból? Miért nem jó az európai vezetők stratégiája az Egyesült Államokkal és Donald Trumppal kapcsolatban? Mi az USA érdeke Oroszország kapcsán? Miért támogatják a britek ilyen erőteljesen az ukránokat? Ezekről a kérdésekről is beszélt Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.

Száj- és körömfájás: az állatorvos szerint a vakcinázott és a betegségen áteső állatok is időzített bombák

Csak akkor érhető el a teljes mentesség, ha már nem lesz egyetlenegy beteg vagy vakcinázott állat sem az országban – mondta az InfoRádióban Csivincsik Ágnes. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tudományos főmunkatársa hozzátette: ma már nem olyan jó a szarvasmarhák ellenálló képessége, mint a hetvenes években, az újszülöttek pedig még érzékenyebbek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×