A győriek először 2013-ban nyertek BL-t, akkor még oda-visszavágós rendszerben került sor a fináléra. A következő évben vezették be a nőknél is a négyes döntőt, amelynek azóta rendre a magyar főváros ad otthont. Az első tornán a Győr bizonyult a legjobbnak, a másodikat magyar csapat nélkül rendezték, a harmadik alkalommal hétméteresekkel veszítette el a finálét a kisalföldi együttes a román CSM Bucurestivel szemben, tavaly pedig a macedón Vardar Szkopjét győzte le a döntőben, hosszabbításban.
A Vardar mind az öt tornán ott volt, de még egyszer sem jutott el a végső sikerig, az orosz Rosztov-Don pedig első alkalommal játszhat elődöntőt a BL-ben.
A Győrre a szombati elődöntőben a CSM Bucuresti vár. A két együttes eddig hétszer találkozott: idén januárban a románok nyertek a rendes játékidőben, a tavalyelőtti finálé döntetlenre végződött, ötször pedig győzött a magyar együttes.
A román csapat a dán Helle Thomsen irányításával kezdte az idényt, akit március közepén menesztettek. Utódja a svéd Per Johansson lett, aki tavaly is a BL-negyeddöntő előtt vette át az együttest. ACSM Bucuresti legnagyobb erőssége Cristina Neagu és Isabella Gulldén játéka. Előbbi a támadások befejezéséért, utóbbi a játékszervezésért felelős.
Az ETO spanyol vezetőedzője, Ambros Martín hat év után távozik a klubtól a mostani idény végén, és az orosz Rosztov-Don trénere lesz. A győriekkel 2012 óta három Bajnokok Ligáját, négy bajnoki címet és öt Magyar Kupa-sikert ünnepelhetett.
Az 50 éves edző elmondta, rendkívül nyugodt, mert a sérülések ellenére sikerült a négy közé jutniuk. Tomori Zsuzsanna, a norvég Nora Mörk és a cseh Jana Knedlikova hétvégén sem játszhat, ő mégis magabiztosan várja a budapesti tornát.
"Tudom, milyen nehéz dolgunk lesz, de rendben vagyunk.
Elismerem, nem vagyunk a legjobb formában, de most nincs itt az ideje a sajnálkozásnak vagy a siránkozásnak. Ki kell mennünk a pályára, és a lehető legjobban kell játszanunk"
– nyilatkozta.
Hozzátette, ebben a szezonban négy-öt alkalommal kellett átszerveznie az együttest, ráadásul azok, akik a közelmúltban tértek vissza sérülésüket követően, még nem tudják a legjobbjukat nyújtani.
"Már nem is tudom, az elmúlt kilenc hónapban hányadik verziója a csapatomnak a mostani. De a legfontosabb, hogy sikerült teljesítenünk a kihívást"
- magyarázta.
Ambros Martín úgy vélekedett, a sérülések szempontjából ez az eddigi legnehezebb idénye Győrben, a játékosokat pedig inkább emberileg, mint szakmailag tette próbára.
"Ezt is túléltük, mert túlélők vagyunk. Csapatunk ereje éppen ezekből a problémákból ered, a legnehezebb pillanatokban ezek adtak erőt nekünk"
- vélekedett.
Úgy fogalmazott, mivel a négyes döntőben a végső győzelemhez két nap alatt két győzelem szükséges, a tornának nincs esélyese, bármi megtörténhet, a szezon eddigi részében mutatott formából sem lehet egyértelmű következtetéseket levonni.
Apróságokon múlik majd, melyik együttes jut tovább – mondta az InfoRádió Hetes című magazinjában Bódi Bernadett. A jobbszélső szerint a bukaresti erős csapat, hosszú kispaddal rendelkezik, míg a győriek kevesebben vannak, de jobb az összhang.
„Bízom a ránk eddig is jellemző harcosságban.
Szeretnénk a legjobb formánkat nyújtani. A koncentráció, a pillanatnyi forma dönt majd” - tette hozzá.
Danyi Gábor másodedző – aki nyáron átveszi a csapat irányítását – szerint ezúttal a négy legerősebb csapat jutott be a négyes döntőbe.
„Az elődöntőben nagyjából két egyforma csapat találkozik. Jól ismerik egymást a csapatok, nem tudnak varázsütésre újdonságot elhúzni. A pillanatnyi állapot dönt, az, hogy ki tudja kihozni magából a maximumot. Nagyon sújtanak minket idén a sérülések, de egy BL négyes döntőre a halottak is felkelnek és játszani akarnak, a kisebb-nagyobb bajokat elfelejtik ilyenkor” - mondta a Hetes című magazinnak.